YQL Views Query Backend (6.x-1.0-alpha1) - en to he translation catalogue (34 entries)

en: Value
he: ערך

en: Views
he: היבטים

en: Number of items
he: מספר פריטים

en: Field name
he: שם שדה

en: Contains
he: מכיל

en: Does not contain
he: לא מסתיים ב

en: Is equal to
he: שווה ל

en: Is not equal to
he: לא שווה ל

en: Case
he: פנייה

en: empty
he: ריק

en: contains
he: מכיל

en: Case sensitive
he: תלוי רישיות

en: Column
he: עמודה

en: Starts with
he: מתחיל ב

en: Is empty (NULL)
he: ריק (NULL)

en: not empty
he: לא ריק

en: Ends with
he: מסתיים ב

en: Capitalize first letter
he: הפוך אות ראשונה לרישית

en: When printing the argument result, how to transform the case.
he: בעת הדפסת תוצאת הארגומנט, כיצד להמיר את רישיות האות.

en: No transform
he: אין המרה

en: Upper case
he: אותיות רישיות

en: Lower case
he: אותיות קטנות

en: Capitalize each word
he: הפוך אות לרישית בתחילת כל מילה

en: Case in path
he: פניה בנתיב

en: Transform spaces to dashes in URL
he: המר רווחים למקפים בכתובת URL

en: exposed
he: חשוף

en: Contains any word
he: מכיל כל מילה

en: has word
he: יש מילה

en: Contains all words
he: מכיל את כל המילים

en: has all
he: יש את כל

en: begins
he: מתחיל

en: ends
he: מסתיים

en: Case sensitive filters may be faster. MySQL might ignore case sensitivity.
he: יתכן ומסננים תלויי רישיות יהיו מהירים יותר. MySQL עלול להתעלם מתלות ברישיות.

en: desc
he: יורד
