YQL Views Query Backend (6.x-1.0-alpha1) - en to ja translation catalogue (35 entries)

en: Value
ja: 値

en: Views
ja: 表示

en: Field name
ja: フィールド名

en: Contains
ja: 含む

en: Does not contain
ja: 含まない

en: Is equal to
ja: 等しい

en: Is not equal to
ja: 等しくない

en: Case
ja: 大文字小文字

en: empty
ja: 空

en: contains
ja: 含む

en: Case sensitive
ja: 大文字と小文字の識別

en: Column
ja: カラム

en: Starts with
ja: ～で始まる

en: Is empty (NULL)
ja: 空(NULL)です

en: not empty
ja: 空ではない

en: Ends with
ja: ～で終わる

en: Capitalize first letter
ja: 頭文字を大文字に変更

en: When printing the argument result, how to transform the case.
ja: 引数の結果を出力する際に、大文字小文字を変換するかどうか。

en: No transform
ja: 変換なし

en: Upper case
ja: 大文字

en: Lower case
ja: 小文字

en: Capitalize each word
ja: 単語の頭文字を大文字にする

en: Case in path
ja: パスでの大文字小文字

en: Transform spaces to dashes in URL
ja: URLに含まれている空白をダッシュに変換

en: exposed
ja: 表示

en: Contains any word
ja: いずれかの単語を含む

en: has word
ja: 単語がある

en: Contains all words
ja: すべての単語を含む

en: has all
ja: すべてを持つ

en: begins
ja: ～で始まる

en: ends
ja: ～で終わる

en: Case sensitive filters may be faster. MySQL might ignore case sensitivity.
ja: 大文字と小文字の識別フィルターはより高速に動作しますが、MySQL では大文字と小文字は識別されません。

en: asc
ja: 昇順

en: desc
ja: 降順

en: Alternate API URL
ja: 代替APIのURL
