YQL Views Query Backend (6.x-1.0-alpha1) - en to lv translation catalogue (25 entries)

en: Value
lv: Vērtība

en: Views
lv: Skati

en: Field name
lv: Lauka vārds

en: Contains
lv: Satur

en: Does not contain
lv: Nesatur

en: empty
lv: tukšs

en: contains
lv: satur

en: Starts with
lv: Sākas ar

en: not empty
lv: nav tukšs

en: Ends with
lv: Beidzas ar

en: Transform spaces to dashes in URL
lv: Pārveidot adresē atstarpes par domuzīmēm

en: exposed
lv: eksponēts

en: Contains any word
lv: Satur jebkuru norādīto vārdu

en: has word
lv: satur norādīto vārdu

en: Contains all words
lv: Satur visus norādītos vārdus

en: begins
lv: sākas

en: ends
lv: beidzas

en: desc
lv: dilstošā secībā

en: Does not start with
lv: Nesākas ar

en: Does not end with
lv: Nebeidzas ar

en: Length is shorter than
lv: Garums ir mazāks kā

en: shorter than
lv: īsāks kā

en: Length is longer than
lv: Garums ir lielāks par

en: longer than
lv: garāks kā

en: Exposed
lv: Eksponēts
