YQL Views Query Backend (6.x-1.0-alpha1) - en to nl translation catalogue (22 entries)

en: Value
nl: Waarde

en: Number of items
nl: Aantal items

en: Field name
nl: Veldnaam

en: Contains
nl: Bevat

en: Is equal to
nl: Is gelijk aan

en: Is not equal to
nl: Is niet gelijk aan

en: empty
nl: leeg

en: contains
nl: bevat

en: Case sensitive
nl: Hoofdlettergevoelig

en: Column
nl: Kolom

en: Starts with
nl: Begint met

en: Is empty (NULL)
nl: Is leeg (NULL)

en: not empty
nl: niet leeg

en: Ends with
nl: Eindigt op

en: Capitalize first letter
nl: Eerste letter hoofdletter maken

en: No transform
nl: Niet transformeren.

en: Upper case
nl: Hoofdletters

en: Lower case
nl: Kleine letters

en: Capitalize each word
nl: Eerste letter van elk woord hoofdletter maken.

en: Transform spaces to dashes in URL
nl: Spaties in koppeltekens omzetten in de URL

en: exposed
nl: getoond

en: Is not empty (NOT NULL)
nl: Is niet leeg (NOT NULL)
