YQL Views Query Backend (6.x-1.0-alpha1) - en to pl translation catalogue (46 entries)

en: Value
pl: Wartość

en: Views
pl: Widoki

en: Field name
pl: Nazwa pola

en: Contains
pl: Zawiera

en: Does not contain
pl: Nie zawiera

en: Is equal to
pl: Równy

en: Is not equal to
pl: Nie jest równy

en: Case
pl: Wielkość liter

en: empty
pl: pusty

en: contains
pl: zawiera

en: Case sensitive
pl: Wielkość liter ma znaczenie

en: Column
pl: Kolumna

en: Starts with
pl: Zaczyna się od

en: Is empty (NULL)
pl: Pusty (nieustawiony)

en: not empty
pl: nie pusty

en: Ends with
pl: Kończy się na

en: Capitalize first letter
pl: Każda pierwsza litera wyrazu wielką

en: When printing the argument result, how to transform the case.
pl: Wielkość liter w rezultacie argumentu.

en: No transform
pl: Bez zmian

en: Upper case
pl: Wielkie litery

en: Lower case
pl: Małe litery

en: Capitalize each word
pl: Każde słowo od wielkiej litery

en: Case in path
pl: Wielkość liter w adresach

en: Transform spaces to dashes in URL
pl: W adresach zamieniaj spacje na kreski.

en: exposed
pl: udostępniony

en: Contains any word
pl: Zawiera którekolwiek ze słów

en: has word
pl: zawiera słowo

en: Contains all words
pl: Zawiera wszystkie słowa

en: has all
pl: zawiera wszystkie

en: begins
pl: zaczyna się od

en: ends
pl: kończy się

en: !has
pl: nie zawiera

en: Case sensitive filters may be faster. MySQL might ignore case sensitivity.
pl: Filtry rozróżniające wielkość znaków mogą być szybsze. MySQL może z kolei ignorować to ustawienie.

en: asc
pl: rosnąco

en: desc
pl: malejąco

en: When printing url paths, how to transform the case of the argument. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
pl: Wielkość liter w adresach. Nie należy korzystać z tej opcji, jeśli baza danych nie jest oparta na Postgres, ponieważ wykorzystuje ona sprawdzanie z uwzględnieniem wielkości liter.

en: Does not start with
pl: Nie zaczyna się od

en: not_begins
pl: nie zaczyna się

en: Does not end with
pl: Nie kończy się na

en: not_ends
pl: nie kończy się

en: Length is shorter than
pl: Długość jest mniejsza niż

en: shorter than
pl: krótszy niż

en: Length is longer than
pl: Długość jest większa niż

en: longer than
pl: dłuższy niż

en: Exposed
pl: Udostępniony

en: Is not empty (NOT NULL)
pl: Nie jest pusty (NOT NULL)
