YQL Views Query Backend (6.x-1.0-alpha1) - en to sv translation catalogue (44 entries)

en: Value
sv: Värde

en: Field name
sv: Fältnamn

en: Contains
sv: Innehåller

en: Does not contain
sv: Innehåller inte

en: Is equal to
sv: Är lika med

en: Is not equal to
sv: Är inte lika med

en: Case
sv: Skiftläge

en: empty
sv: tom

en: contains
sv: innehåller

en: Case sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

en: Column
sv: Kolumn

en: Starts with
sv: Börjar med

en: Is empty (NULL)
sv: Är tom (NULL)

en: not empty
sv: inte tom

en: Ends with
sv: Slutar med

en: Capitalize first letter
sv: Omvandla första bokstaven till stor

en: When printing the argument result, how to transform the case.
sv: Hur bokstävers skiftläge skall ändras när argumentets resultat skrivs ut.

en: No transform
sv: Ingen förändring

en: Upper case
sv: Stora bokstäver

en: Lower case
sv: Små bokstäver

en: Capitalize each word
sv: Omvandla varje ord till stora bokstäver

en: Case in path
sv: Skiftläge i sökväg

en: Transform spaces to dashes in URL
sv: Ändra mellanslag till bindestreck i URL:er

en: exposed
sv: exponerad

en: Contains any word
sv: Innehåller vilket ord som helst

en: has word
sv: har ord

en: Contains all words
sv: Innehåller alla ord

en: has all
sv: har alla

en: begins
sv: börjar

en: ends
sv: slutar

en: Case sensitive filters may be faster. MySQL might ignore case sensitivity.
sv: Skiftlägeskänsliga filter kan vara snabbare. MySQL kan ignorera skiftlägeskänslighet.

en: asc
sv: stigande

en: desc
sv: fallande

en: When printing url paths, how to transform the case of the argument. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
sv: Hur argumentets skiftläge skall omvandlas vid utskrift av URL:er. Använd inte det här förutom tillsammans med Postgres som använder skiftlägeskänsliga jämförelser.

en: Does not start with
sv: Som inte börjar med

en: not_begins
sv: Börjar inte med

en: Does not end with
sv: Slutar inte med

en: not_ends
sv: Slutar inte med

en: Length is shorter than
sv: Längden är kortare än

en: shorter than
sv: kortare än

en: Length is longer than
sv: Längden är längre än

en: longer than
sv: längre än

en: Exposed
sv: Exponerad

en: Is not empty (NOT NULL)
sv: Är inte tom (NOT NULL)
