YQL Views Query Backend (6.x-1.0-alpha1) - en to tr translation catalogue (17 entries)

en: Value
tr: Değer

en: Views
tr: Görünümler

en: Field name
tr: Alan adı

en: Contains
tr: İçerir

en: Is equal to
tr: Eşit

en: Is not equal to
tr: Eşit değil

en: empty
tr: boş

en: Column
tr: Sütun

en: Is empty (NULL)
tr: Boş (NULL)

en: not empty
tr: boş değil

en: Capitalize first letter
tr: İlk harf büyük

en: Upper case
tr: Büyük harf

en: Lower case
tr: Küçük harf

en: Capitalize each word
tr: Her kelime büyük

en: asc
tr: artan

en: desc
tr: azalan

en: Is not empty (NOT NULL)
tr: Boş olmayan (NOT NULL)
