YQL Views Query Backend (6.x-1.0-alpha1) - en to uk translation catalogue (35 entries)

en: Value
uk: Значення

en: Views
uk: Види

en: Number of items
uk: Кількість елементів

en: Field name
uk: Ім'я поля

en: Contains
uk: Містить

en: Does not contain
uk: Не містить

en: Is equal to
uk: Є рівним

en: Is not equal to
uk: Не є рівним

en: Case
uk: Вибір

en: empty
uk: пусто

en: contains
uk: містить

en: Case sensitive
uk: Чутливе до регістру

en: Column
uk: Стовпець

en: Starts with
uk: Починається з

en: Is empty (NULL)
uk: Пусто (NULL)

en: not empty
uk: не пусто

en: Ends with
uk: Закінчується на

en: Capitalize first letter
uk: Виправлення першої букви

en: When printing the argument result, how to transform the case.
uk: При відображенні результату аргументу, як змінювати регістр.

en: No transform
uk: Без перетворення

en: Upper case
uk: Великі літери

en: Lower case
uk: Малі літери

en: Capitalize each word
uk: Виправлення першої літери в кожному слові

en: Case in path
uk: Вибір в шляху

en: exposed
uk: розкритий

en: Contains any word
uk: Містить будь-яке слово

en: has word
uk: містить слово

en: Contains all words
uk: Містить всі слова

en: has all
uk: містить всі

en: begins
uk: починається

en: ends
uk: закінчується

en: asc
uk: зрост

en: desc
uk: спад

en: Alternate API URL
uk: Альтернативний API URL

en: longer than
uk: довший ніж
