YQL Views Query Backend (6.x-1.0-alpha1) - en to vi translation catalogue (26 entries)

en: Value
vi: Giá trị

en: Field name
vi: Tên trường

en: Contains
vi: Chứa

en: Does not contain
vi: Không chứa

en: Is equal to
vi: Bằng

en: Is not equal to
vi: Khác

en: contains
vi: chứa

en: Case sensitive
vi: Phân biệt chữ hoa chữ thường

en: Column
vi: Cột

en: Starts with
vi: Bắt đầu với

en: Is empty (NULL)
vi: Là rỗng (NULL)

en: not empty
vi: không rỗng

en: Ends with
vi: Kết thúc với

en: Capitalize first letter
vi: Đổi kí tự đầu tiên thành chữ hoa

en: No transform
vi: Không biến đổi

en: Upper case
vi: Chữ hoa

en: Lower case
vi: Chữ thường

en: exposed
vi: đã trình bày

en: Contains any word
vi: Chứa bất kỳ từ nào

en: has word
vi: có từ

en: Contains all words
vi: Chứa tất cả các từ

en: has all
vi: có tất cả

en: begins
vi: bắt đầu

en: ends
vi: kết thúc

en: asc
vi: tăng

en: desc
vi: giảm
