YQL Views Query Backend (6.x-1.0-alpha2) - en to bs translation catalogue (31 entries)

en: Value
bs: Vrijednost

en: Field name
bs: Ime polja

en: Contains
bs: Sadrži

en: Does not contain
bs: Ne sadrži

en: Is equal to
bs: je jednako

en: Is not equal to
bs: nije jednako

en: Case
bs: Tip slova

en: empty
bs: prazan

en: contains
bs: sadrži

en: Case sensitive
bs: Razlika između malih i velikih slova

en: Column
bs: Kolona

en: Starts with
bs: Počinje sa

en: Is empty (NULL)
bs: Je prazan (NULL)

en: not empty
bs: nije prazan

en: Ends with
bs: Završava sa

en: Capitalize first letter
bs: Prvo slovo je veliko

en: When printing the argument result, how to transform the case.
bs: Pri prikazu rezultata argumenta, kako da se oblikuju slova.

en: No transform
bs: Bez promjena

en: Upper case
bs: Velika slova

en: Lower case
bs: Mala slova

en: Capitalize each word
bs: Prvo slovo svake riječi je veliko

en: Case in path
bs: Oblik slova u putanji

en: Transform spaces to dashes in URL
bs: Pretvori prazna mjesta (space) u crtice u URL-u

en: exposed
bs: izložen

en: Contains any word
bs: Sadrži bilo koju riječ

en: has word
bs: ima riječ

en: Contains all words
bs: Sadrži sve riječi

en: has all
bs: ima sve

en: begins
bs: počinje

en: ends
bs: završava

en: Case sensitive filters may be faster. MySQL might ignore case sensitivity.
bs: Filteri sa razlikom između velikih i mali slova mogu biti brži. MySQL može ignorirati tu razliku.
