YQL Views Query Backend (6.x-1.0-alpha2) - en to da translation catalogue (43 entries)

en: Value
da: Værdi

en: Number of items
da: Antal elementer

en: Field name
da: Feltnavn

en: Contains
da: Indeholder

en: Does not contain
da: Indholder ikke

en: Is equal to
da: Er lig med

en: Is not equal to
da: Er ikke lig med

en: Case
da: Store/små bogstaver

en: empty
da: tom

en: contains
da: indeholder

en: Case sensitive
da: Forskel på store/små bogstaver

en: Column
da: Kolonne

en: Starts with
da: Starter med

en: Is empty (NULL)
da: Er tom (NULL)

en: not empty
da: ikke tom

en: Ends with
da: Ender med

en: Capitalize first letter
da: Stort begyndelsesbogstav

en: When printing the argument result, how to transform the case.
da: Hvordan store/små bogstaver håndteres når argumentresultatet udskrives.

en: No transform
da: Ingen transformering

en: Upper case
da: Store bogstaver

en: Lower case
da: Små bogstaver

en: Capitalize each word
da: Stort begyndelsesbogstav i hvert ord

en: Case in path
da: Som i sti

en: Transform spaces to dashes in URL
da: Omdan mellemrum til bindestreger i URL

en: exposed
da: blotlagt

en: Contains any word
da: Indeholder ethvert ord

en: has word
da: har ord

en: Contains all words
da: Indeholder alle ord

en: has all
da: har alle

en: begins
da: begynder

en: ends
da: ender

en: Case sensitive filters may be faster. MySQL might ignore case sensitivity.
da: Filtre som skelner mellem store og små bogstaver kan være hurtigere. MySQL ignorerer versalfølsomhed.

en: asc
da: stigende

en: desc
da: faldende

en: When printing url paths, how to transform the case of the argument. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
da: Hvordan store og små bogstaver skal håndteres ved udskrivning af URLer. Bør kun bruges med Postgres, da den skelner mellem store og små bogstaver.

en: Does not start with
da: Starter ikke med

en: Does not end with
da: Slutter ikke med

en: Length is shorter than
da: Længden er kortere end

en: shorter than
da: kortere end

en: Length is longer than
da: Længden er længere end

en: longer than
da: længere end

en: Exposed
da: Eksponeret

en: Is not empty (NOT NULL)
da: Er ikke tom (NOT NULL)
