YQL Views Query Backend (6.x-1.0-alpha2) - en to it translation catalogue (43 entries)

en: Value
it: Valore

en: Views
it: Viste

en: Number of items
it: Numero di elementi

en: Field name
it: Nome del campo

en: Contains
it: Contiene

en: Does not contain
it: Non contiene

en: Is equal to
it: È uguale a

en: Is not equal to
it: Non è uguale a

en: Case
it: Maiuscole/minuscole

en: empty
it: vuoto

en: contains
it: contiene

en: Case sensitive
it: Distingui maiuscole/minuscole

en: Column
it: Colonna

en: Starts with
it: Inizia con

en: Is empty (NULL)
it: È vuoto (NULL)

en: not empty
it: non vuoto

en: Ends with
it: Termina con

en: Capitalize first letter
it: Prima lettera maiuscola

en: When printing the argument result, how to transform the case.
it: Nello scrivere il risultato del parametro, come trasformare i caratteri.

en: No transform
it: Nessuna trasformazione

en: Upper case
it: Maiuscole

en: Lower case
it: Minuscole

en: Capitalize each word
it: Ogni parola in maiuscolo

en: Case in path
it: Caratteri nel percorso

en: Transform spaces to dashes in URL
it: Trasforma gli spazi negli URL in trattini

en: exposed
it: esposto

en: Contains any word
it: Contiene ogni parola

en: has word
it: ha la parola

en: Contains all words
it: Contiene tutte le parole

en: has all
it: ha tutte

en: begins
it: inizia

en: ends
it: termina

en: Case sensitive filters may be faster. MySQL might ignore case sensitivity.
it: I filtri che distinguono le maiuscole/minuscole possono essere più veloci. MySQL potrebbe ignorare la distinzione maiuscole/minuscole.

en: desc
it: disc

en: When printing url paths, how to transform the case of the argument. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
it: Come gestire maiuscole e minuscole del parametro quando si mostra il percorso nell'URL. Usare solo con Postgres, dato che utilizza comparazioni sensibili alle differenze tra maiuscole e minuscole.

en: Does not start with
it: Non inizia per

en: Does not end with
it: Non finisce per

en: Length is shorter than
it: La lunghezza è minore di

en: shorter than
it: più corto di

en: Length is longer than
it: La lunghezza non è maggiore di

en: longer than
it: più lungo di

en: Exposed
it: Esposto

en: Is not empty (NOT NULL)
it: Non è vuoto (NOT NULL)
