YQL Views Query Backend (6.x-1.0-alpha2) - en to pt translation catalogue (43 entries)

en: Value
pt: Valor

en: Number of items
pt: Número de itens

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Contains
pt: Contendo

en: Does not contain
pt: Não contém

en: Is equal to
pt: É igual a

en: Is not equal to
pt: É diferente de

en: Case
pt: Maiúsculas/minúsculas

en: empty
pt: vazio

en: contains
pt: contendo

en: Case sensitive
pt: Diferenciar maiúsculas e minúsculas

en: Column
pt: Coluna

en: Starts with
pt: Começa com

en: Is empty (NULL)
pt: É vazio (NULL)

en: not empty
pt: não vazio

en: Ends with
pt: Termina com

en: Capitalize first letter
pt: Primeira letra maiúscula

en: When printing the argument result, how to transform the case.
pt: Na exibição do resultado do argumento, como manipular maiúsculas e minúsculas.

en: No transform
pt: Manter sem alterações

en: Upper case
pt: Maiúsculas

en: Lower case
pt: Minúsculas

en: Capitalize each word
pt: Por A Primeira Letra De Cada Palavra Em Maiúsculas

en: Case in path
pt: Maiúsculas/minúsculas no endereço

en: Transform spaces to dashes in URL
pt: Converter espaços em barras (/) na URL

en: exposed
pt: exposto

en: Contains any word
pt: Contém qualquer uma das palavras

en: has word
pt: tem a palavra

en: Contains all words
pt: Contém todas as palavras

en: has all
pt: tem todas

en: begins
pt: começa com

en: ends
pt: termina com

en: Case sensitive filters may be faster. MySQL might ignore case sensitivity.
pt: Filtros sensíveis a caixa podem ser mais rápidos. O MySQL ignora sempre a diferença entre maiúsculas e minúsculas.

en: When printing url paths, how to transform the case of the argument. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
pt: Ao imprimir os caminhos de URL, como transformar o caso do argumento. Não use este comparações com Postgres a não ser que ele use sensibilidade entre maiúsculas e minúsculas.

en: Does not start with
pt: Não começa com

en: not_begins
pt: nao_comeca

en: Does not end with
pt: Não termina com

en: not_ends
pt: nao_termina

en: Length is shorter than
pt: O comprimento é menor que

en: shorter than
pt: Menor que

en: Length is longer than
pt: O comprimento é maior que

en: longer than
pt: mais de

en: Exposed
pt: Exposto

en: Is not empty (NOT NULL)
pt: Não é vazio (NOT NULL)
