YQL Views Query Backend (6.x-1.0-alpha2) - en to ru translation catalogue (45 entries)

en: Value
ru: Значение

en: Views
ru: Представления

en: Number of items
ru: Пункты

en: Field name
ru: Имя поля

en: Contains
ru: Содержит

en: Does not contain
ru: Не содержит

en: Is equal to
ru: Равно

en: Is not equal to
ru: Не равно

en: Case
ru: Регистр

en: empty
ru: пусто

en: contains
ru: содержит

en: Case sensitive
ru: Учитывать регистр

en: Column
ru: Колонка

en: Starts with
ru: Начинается с

en: Is empty (NULL)
ru: <Нет>

en: not empty
ru: не пусто

en: Ends with
ru: Оканчивается на

en: Capitalize first letter
ru: Первая буква заглавная

en: When printing the argument result, how to transform the case.
ru: При отображении результата аргумента, как изменять регистр.

en: No transform
ru: Не изменять

en: Upper case
ru: Привести к верхнему регистру

en: Lower case
ru: Привести к нижнему регистру

en: Capitalize each word
ru: Каждое слово - с заглавной буквы

en: Case in path
ru: Регистр в адресной строке

en: Transform spaces to dashes in URL
ru: Превращать пробелы в тире

en: exposed
ru: раскрыт

en: Contains any word
ru: Содержит любое слово

en: has word
ru: содержит слово

en: Contains all words
ru: Содержит все слова

en: has all
ru: содержит все

en: begins
ru: начинается

en: ends
ru: оканчивается

en: Case sensitive filters may be faster. MySQL might ignore case sensitivity.
ru: Регистрозависимые фильтры могут оказаться быстрее. MySQL может игнорировать регистрозависимость.

en: asc
ru: возр.

en: desc
ru: убыв.

en: Alternate API URL
ru: Альтернативный API URL

en: When printing url paths, how to transform the case of the argument. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
ru: Как изменять регистр аргумента, когда выводятся пути URL. Не используйте с Postgres, который сравнивает с учетом регистра.

en: Does not start with
ru: Не начинается с

en: Does not end with
ru: Не оканчивается с

en: Length is shorter than
ru: Длина короче, чем

en: shorter than
ru: короче, чем

en: Length is longer than
ru: Длина которого более

en: longer than
ru: больше чем

en: Exposed
ru: Раскрытый

en: Is not empty (NOT NULL)
ru: <Есть>
