Yr Weatherdata (6.x-1.7) - en to uk translation catalogue (48 entries)

en: Delete
uk: Видалити

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Language
uk: Мова

en: On
uk: Увімкнено

en: Country
uk: Країна

en: The configuration options have been reset to their default values.
uk: Налаштування повернуто до їх стандартних (базових) значень.

en: Region
uk: Область

en: Off
uk: Вимкнено

en: Location
uk: Місце розташування

en: Location name
uk: Назва місцезнаходження

en: Default language
uk: Базова мова

en: Delete location
uk: Видалити місце розташування

en: English
uk: Англійська

en: Info
uk: Інформація

en: 15 minutes
uk: 15 хвилин

en: 12 hours
uk: 12 годин

en: 24 hours
uk: 24 години

en: Go back
uk: Назад

en: Settings saved.
uk: Налаштування збережені.

en: Default sort order
uk: Базове сортування

en: One hour
uk: Одна година

en: Add new location
uk: Додати нове місце розташування

en: Norwegian Bokmål
uk: Норвезька букмол

en: Norwegian Nynorsk
uk: Норвезька нюношк

en: No locations are stored in the database.
uk: Немає місця розташування збереженого в базі.

en: No matching location was found.
uk: Не було знайдено жодного місця розташування

en: The location ID @id is unknown
uk: Невідомий ID місця розташування @id

en: Weather Forecast
uk: Прогноз погоди

en: Sunrise: !sunrise<br />Sunset: !sunset
uk: Схід: !sunrise<br />Захід: !sunset

en: Central Norway
uk: Центральна Норвегія

en: Southern Norway
uk: Південна Норвегія

en: Northern Norway
uk: Північна Норвегія

en: Text forecast
uk: Текст прогнозу

en: Weather forecast for @location
uk: Прогноз погоди для @location

en: @precip mm precipitation.
uk: @precip mm опадів.

en: Select the language you want this forecast delivered in.
uk: Виберіть потрібну мову для відображення прогнозу.

en: Save location
uk: Зберегти місце розташування

en: Existing locations
uk: Існуючі місця розташування

en: In Norway, a specific location name is required.
uk: У Норвегії, необхідні конкретні назви місця.

en: Warning: You are about to delete the location %location from the database. This action cannot be undone.
uk: Увага: Ви вилучите місце розташування %location з бази. Ця дія не може бути скасована.

en: An invalid location id was given. Please try again.
uk: Отримане помилкове місце розташування. Будь ласка спробуйте ще раз.

en: Location deleted.
uk: Вилучити місце розташування

en: Maximum age of XML files
uk: Максимальний час для XML файлу

en: Three hours
uk: Три години

en: manage yr_verdata
uk: керування yr_verdata

en: Yr Weatherdata
uk: Yr погодні дані

en: Options for yr_verdata.
uk: Опції для yr_verdata.

en: Collects weather forecast data from http://yr.no and displays it at the site, both in a block and as a page.
uk: Збір даних прогнозу погоди від http://yr.no і відображення його, як у блоці, так і, як сторінці.
