Yr Weatherdata (6.x-1.8) - en to da translation catalogue (90 entries)

en: Delete
da: Slet

en: Cancel
da: Annullér

en: Language
da: Sprog

en: On
da: Tilsluttet

en: Country
da: Land

en: The configuration options have been reset to their default values.
da: Indstillingernes standardværdier er blevet gendannet.

en: Off
da: Afbrudt

en: Location
da: Lokation

en: Location name
da: Navn på lokalitet

en: Default language
da: Standardsprog

en: Delete location
da: Slet lokation

en: English
da: Engelsk

en: 15 minutes
da: 15 minutter

en: 12 hours
da: 12 timer

en: 24 hours
da: 24 timer

en: Go back
da: Gå tilbage

en: Settings saved.
da: Indstillinger er gemt

en: No image
da: Intet billede

en: Default sort order
da: Standard sorteringsrækkefølge

en: One hour
da: En time

en: Add new location
da: Tilføj ny lokation

en: Norwegian Bokmål
da: Norsk Bokmål

en: Norwegian Nynorsk
da: Norsk Nynorsk

en: No locations are stored in the database.
da: Ingen lokation gemt i databasen.

en: No matching location was found.
da: Ingen matchende lokation fundet.

en: The location ID @id is unknown
da: Lokations-IDet @id er ukendt

en: Yr.no Weather Forecast
da: Yr.no Vejrudsigt

en: Weather Forecast
da: Vejrudsigt

en: Sunrise: !sunrise<br />Sunset: !sunset
da: Solen står op: !sunrise<br />Solen går ned: !sunset

en: Southwest-Norway
da: Sydvestnorge

en: Southeast-Norway
da: Sydøstnorge

en: Central Norway
da: Centrale Norge

en: Southern Norway
da: Sydlige Norge

en: Northern Norway
da: Nordlige Norge

en: Northernmost Norway
da: Allernordligste Norge

en: Text forecast
da: Tekst vejrudsigt

en: Detailed forecast
da: Detaljeret vejrudsigt

en: Radar image
da: Radarbillede

en: Weather forecast for @location
da: Vejrudsigt for @location

en: @precip mm precipitation.
da: @precip mm nedbør.

en: Select the language you want this forecast delivered in.
da: Vælg det sprog du ønsker denne vejrudsigt leveret i.

en: Subregion/City
da: Underregion/By

en: Save location
da: Gem lokation

en: Existing locations
da: Eksisterende lokationer

en: In Norway, a specific location name is required.
da: I Norge kræves et specifikt lokationsnavn.

en: Warning: You are about to delete the location %location from the database. This action cannot be undone.
da: Advarsel: Du er igang med at slette lokationen %location fra databasen. Denne handling kan ikke gøres om.

en: An invalid location id was given. Please try again.
da: Der blev angivet et ugyldigt lokations-ID. Prøv venligst igen.

en: No ID for the location was given. Could not delete location.
da: Ingen ID for lokationen blev givet. Kunne ikke slette lokationen.

en: Location deleted.
da: Lokationen slettet.

en: No method for retrieving forecast data was found. You must have PHP 5 with cURL available.
da: Der blev ikke fundet en metode til at hente vejrdata. Du skal have PHP5 med cURL-udvidelsen.

en: Could not retrieve remote XML data from @url, because cURL was not found.
da: Kunne ikke hente XML-data fra @url, fordi cURL ikke blev fundet.

en: Note that for locations in mainland Norway, a text forecast is included, and this is only supplied in Norwegian.
da: Bemærk at for lokationer i Norge er der inkluderet en tekst-vejrudsigt, og denne er kun tilgængelig på norsk.

en: Maximum age of XML files
da: Maksimumalder for XML-filer

en: Three hours
da: Tre timer

en: Setting a value less than 3 hours is probably useless, since the forecast is not updated that often at yr.no. 3 hours should be plenty to keep your site up to date while avoiding unneccessary server load.
da: At sætte en værdi mindre end 3 timer er formentlig nytteløst, da udsigten ikke opdateres så tit på yr.no. 3 timer skulle være rigeligt for at holde dit site à jour, mens unødig serverbelastning undgås.

en: manage yr_verdata
da: administrér yr_verdata

en: Yr Weatherdata
da: Yr Vejrdata

en: Weather forecast from yr.no
da: Vejrudsigt fra yr.no

en: Manage the weather forecast from yr.no
da: Administrer vejrudsigten fra yr.no

en: Options for yr_verdata.
da: Indstillinger for yr_verdata.

en: cURL must be available for yr_verdata to function properly.
da: cURL skla være tilstede for at yr_verdata kan fungere korrekt.

en: The SimpleXML class is required. This class is built-in with PHP 5 and up.
da: SimpleXML klassen kræves. Denne klasse er indbygget i PHP5 og op.

en: Collects weather forecast data from http://yr.no and displays it at the site, both in a block and as a page.
da: Indsamler vejrudsigter fra http://yr.no og viser dem på sitet, både i blokke og på en side.

en: <a href="!yrl" title="Go to yr.no to view forecasts for more than 7 million locations across the globe">Forecast from yr.no</a>
da: <a href="!yrl" title="Gå til yr.no for at se vejrudsigter for mere end 7 millioner lokationer over hele globen">Vejrudsigt fra yr.no</a>

en: The first part of the url at <a href="!yrl">yr.no</a> (after <em>http://yr.no/place/</em>). For example: http://yr.no/place/<strong>Norway</strong>/Vest-Agder/Kristiansand/Hamresanden.
da: Den første del af URLen på <a href="@yrl">yr.no</a> (efter <em>http://yr.no/sted/</em>). For eksempel: http://yr.no/sted/<strong>Norge</strong>/Vest-Agder/Kristiansand/Hamresanden.

en: The second part of the url at <a href="!yrl">yr.no</a> (after <em>http://yr.no/place/</em>). For example: http://yr.no/place/Norway/<strong>Vest-Agder</strong>/Kristiansand/Hamresanden.
da: Den anden del af URLen på  <a href="@yrl">yr.no</a> (efter <em>http://yr.no/sted/</em>). For eksempel: http://yr.no/sted/Norge/<strong>Vest-Agder</strong>/Kristiansand/Hamresanden.

en: The third part of the url at <a href="!yrl">yr.no</a> (after <em>http://yr.no/place/</em>). For example: http://yr.no/place/Norway/Vest-Agder/<strong>Kristiansand</strong>/Hamresanden.
da: Den tredie del af URLen på <a href="@yrl">yr.no</a> (efter <em>http://yr.no/sted/</em>). For eksempel: http://yr.no/sted/Norge/Vest-Agder/<strong>Kristiansand</strong>/Hamresanden.

en: The fourth part of the url at <a href="!yrl">yr.no</a> (after <em>http://yr.no/place/</em>). For example: http://yr.no/place/Norway/Vest-Agder/Kristiansand/<strong>Hamresanden</strong>.<br />Note that some locations do not have this part of the url and for those, this part is not required.
da: Den fjerde del af URLen på <a href="@yrl">yr.no</a> (efter <em>http://yr.no/sted/</em>). For eksempel: http://yr.no/sted/Norge/Vest-Agder/Kristiansand/<strong>Hamresanden</strong>.<br />Bemærk at nogle lokationer ikke har denne del, og for dem er denne del ikke krævet.

en: The file retrieved from @url was not a valid XML-file for this data type. This may be because yr.no is down for maintenance. Also, make sure that the location you specified is spelled correctly.
da: Den fil der blev hentet fra @url var ikke en gyldig XML-fil for denne datatype. Dette kan være fordi yr.no er lukket for vedligehold. Men vær sikker på, at den lokation du har specificeret et stavet rigtigt.

en: This location already exists in the database.
da: Denne lokation eksisterer allerede i databasen.

en: Subregion/municipality
da: Underregion/kommune

en: Region/state/county
da: Region/stat/amt

en: Country/continent
da: Land/kontinent

en: @type, @altitude m.a.s. <br />Last updated !lastupdate
da: @type, @altitude m.a.s. <br />Sidst opdateret !lastupdate

en: Forecast for <a href="!url" title="Go to @location at yr.no">@location at yr.no</a>
da: Vejrudsigt for <a href="!url" title="Gå til @location på yr.no">@location på yr.no</a>

en: Map over <a href="!url" title="Go to @location at Google Maps">@location at Google Maps</a>
da: Kort over <a href="!url" title="Gå til @location på Google Maps">@location på Google Maps</a>

en: Information about <a href="!url" title="Go to @location at Wikipedia">@location at Wikipedia</a>
da: Information om <a href="!url" title="Gå til @location på Wikipedia">@location på Wikipedia</a>

en: yr_verdata
da: yr_vejrdata

en: Forecast for
da: Vejrudsigt for

en: Midnight sun, the sun doesn’t set.
da: Midnatssol, solen går ikke ned.

en: Polar night, the sun doesn’t rise.
da: Polarnat, solen står ikke op.

en: Weather forecast unavailable
da: Vejrudsigt utilgængelig

en: Always update (debugging only)
da: Opdatér altid (kun til debugging)

en: Six hours
da: Seks timer

en: Multiple blocks
da: Flere blokke

en: Yr verdata provides one block, listing all locations. If you want to, it can additionally provide one block for each location. Note that this may look cluttered, so it can be a good idea to use page-specific settings for these blocks.
da: Yr vejrdata tilbyder en blok med aller lokationer. Hvis du ønsker, kan den også tilbyde en blok for hver lokation. Bemærk at det kan se rodet ud, så det kan være en god ide at bruge et specifikt sidelayout for disse blokke.

en: Yr weatherdata
da: Yr vejrdata

en: Delete a location from the local Yr weatherdata list
da: Slet en lokation fra den lokale Yr vejrdataliste

en: Western Norway
da: Vestnorge

en: This location is currently not covered by a radar.
da: Denne lokation er har pt. ikke radardækning.
