Yr Weatherdata (6.x-1.9) - en to nn translation catalogue (55 entries)

en: Delete
nn: Slett

en: Cancel
nn: Avbryt

en: Language
nn: Språk

en: On
nn: På

en: Country
nn: Land

en: Off
nn: Av

en: Location
nn: Stad

en: Location name
nn: Stadnamn

en: Default language
nn: Standard språk

en: Delete location
nn: Slett stad

en: English
nn: Engelsk

en: Info
nn: Informasjon

en: 15 minutes
nn: 15 minuttar

en: 12 hours
nn: 12 timar

en: 24 hours
nn: 24 timar

en: No image
nn: Ingen bilder

en: Default sort order
nn: Standard sortering

en: One hour
nn: Ein time

en: Add new location
nn: Legg til ny stad

en: Norwegian Bokmål
nn: Norsk bokmål

en: Norwegian Nynorsk
nn: Norsk nynorsk

en: No locations are stored in the database.
nn: Ingan stadar er lagra i databasen.

en: No matching location was found.
nn: Fant ingen stad som passa.

en: The location ID @id is unknown
nn: Stad-ID @id er ukjend

en: Yr.no Weather Forecast
nn: Værvarsling frå yr.no

en: Weather Forecast
nn: Værvarsel

en: Sunrise: !sunrise<br />Sunset: !sunset
nn: Soloppgang: !sunrise<br />Solnedgang: !sunset

en: Southwest-Norway
nn: Sørvest-Noreg

en: Southeast-Norway
nn: Søraust-Noreg

en: Central Norway
nn: Midt-Noreg

en: Southern Norway
nn: Sør-Noreg

en: Northern Norway
nn: Nord-Noreg

en: Northernmost Norway
nn: Nordlegaste Noreg

en: Text forecast
nn: Skriftleg værmelding

en: Detailed forecast
nn: Detaljera værmelding

en: Radar image
nn: Radarbilde

en: Weather forecast for @location
nn: Værmelding for @location

en: @precip mm precipitation.
nn: @precip mm nedbør.

en: Select the language you want this forecast delivered in.
nn: Vel språket du ynskjer for værmeldinga.

en: Three hours
nn: Tri timar

en: Weather forecast from yr.no
nn: Værmelding frå yr.no

en: <a href="!yrl" title="Go to yr.no to view forecasts for more than 7 million locations across the globe">Forecast from yr.no</a>
nn: <a href="!yrl" title="Gå til yr.no for å sjå værmelding for meir enn 7 millionar stader over heile verda">Værmelding frå yr.no</a>

en: Subregion/municipality
nn: Område/kommune

en: Region/state/county
nn: Region/stat/fylke

en: Country/continent
nn: Land/kontinent

en: @type, @altitude m.a.s. <br />Last updated !lastupdate
nn: @type, @altitude m.o.h. <br />Sist oppdatera !lastupdate

en: Forecast for <a href="!url" title="Go to @location at yr.no">@location at yr.no</a>
nn: Værmelding for <a href="!url" title="Gå til @location på yr.no">@location på yr.no</a>

en: Map over <a href="!url" title="Go to @location at Google Maps">@location at Google Maps</a>
nn: Kart over <a href="!url" title="Gå til @location på Google Maps">@location på Google Maps</a>

en: Information about <a href="!url" title="Go to @location at Wikipedia">@location at Wikipedia</a>
nn: Informasjon om <a href="!url" title="Gå til @location på Wikipedia">@location på Wikipedia</a>

en: Forecast for
nn: Værmelding for

en: Midnight sun, the sun doesn’t set.
nn: Midnattsol, sola går ikkje ned.

en: Polar night, the sun doesn’t rise.
nn: Mørketid, sola står ikkje opp.

en: Weather forecast unavailable
nn: Værmelding ikkje tilgjengeleg

en: Six hours
nn: Seks timar

en: Western Norway
nn: Vest-Noreg
