Yr Weatherdata (6.x-2.2) - en to uk translation catalogue (104 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Delete
uk: Видалити

en: Remove
uk: Вилучити

en: Language
uk: Мова

en: On
uk: Увімкнено

en: Overview
uk: Огляд

en: Country
uk: Країна

en: Place
uk: Місце

en: Weight
uk: Вага

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: The configuration options have been reset to their default values.
uk: Налаштування повернуто до їх стандартних (базових) значень.

en: URL
uk: URL-адреса

en: Region
uk: Область

en: Off
uk: Вимкнено

en: Location
uk: Місце розташування

en: Display options
uk: Опції відображення

en: Celsius
uk: Цельсія

en: Fahrenheit
uk: Фаренгейт

en: Knots
uk: Вузли

en: City
uk: Місто

en: Add location
uk: Додати місце розташування

en: Delete location
uk: Видалити місце розташування

en: English
uk: Англійська

en: Sorting
uk: Упорядкування

en: configuration
uk: Конфігурація

en: Paging
uk: Розбивка сторінок

en: Mountain
uk: Гора

en: Capital
uk: Столиця

en: 12 hours
uk: 12 годин

en: 24 hours
uk: 24 години

en: Settings saved.
uk: Налаштування збережені.

en: No grouping
uk: Без групування

en: Church
uk: Церква

en: Forecast
uk: Прогноз

en: Beach
uk: Пляж

en: One hour
uk: Одна година

en: Tomorrow
uk: Завтра

en: Grouping
uk: Групування

en: No locations are stored in the database.
uk: Немає місця розташування збереженого в базі.

en: Central Norway
uk: Центральна Норвегія

en: Southern Norway
uk: Південна Норвегія

en: Northern Norway
uk: Північна Норвегія

en: Three hours
uk: Три години

en: Yr Weatherdata
uk: Yr погодні дані

en: Collects weather forecast data from http://yr.no and displays it at the site, both in a block and as a page.
uk: Збір даних прогнозу погоди від http://yr.no і відображення його, як у блоці, так і, як сторінці.

en: Airport
uk: Аеропорт

en: Western Norway
uk: Західна Норвегія

en: Radar
uk: Радар

en: Forecast customization
uk: Персоналізація прогнозу погоди

en: Choose the default formats and unit types you want to display the forecasts in.
uk: Виберіть формати за замовчуванням і типи одиниць виміру, в яких необхідно відображувати прогнози погоди.

en: Temperature unit
uk: Одиниця виміру температури

en: Kelvin
uk: Кельвін

en: Pressure unit
uk: Одиниця виміру тиску

en: Precipitation unit
uk: Одиниця виміру опадів

en: Wind speed unit
uk: Одиниця виміру швидкості вітру

en: Meters per second
uk: м/с

en: Kilometers per hour
uk: км/год

en: Miles per hour
uk: миль/год

en: Location name format
uk: Формат назви місця розташування

en: Location, Region
uk: Місце розташування, регіон

en: Location, Country
uk: Місце розташування, Країна

en: Always update (development only!)
uk: Завжди оновлювати (лише для розробки!)

en: Six hours (recommended)
uk: Шість годин (рекомендовано)

en: Add location by URL
uk: Додати місце розташування вказавши URL

en: The base URL to the forecast for this location. For example !example_url.
uk: Прямий URL на прогноз погоди для цього місця  розташування. Приклад: !example_url.

en: The location already exists in the database.
uk: Місце розташування вже присутнє в базі даних.

en: Location added.
uk: Місце розташування успішно додане.

en: Forecast for !location
uk: Прогноз погоди для !location

en: Yr weather forecast for @location
uk: Прогноз погоди Yr для @location

en: Forecast for @location
uk: Прогноз погоди для @location

en: Last updated @lastup
uk: Останнє оновлення @lastup

en: Polar night, the sun doesn't rise.
uk: Полярна ніч, сонце не сходить

en: Sunrise:
uk: Схід сонця:

en: Sunset:
uk: Захід сонця:

en: @value @unit precipitation
uk: @value @unit опадів

en: Pressure: @value @unit
uk: Тиск: @value @unit

en: Forecast from yr.no
uk: Прогноз погоди від yr.no

en: Theming options
uk: Параметри темізації

en: Symbol image directory
uk: Каталог із зображеннями погодних явищ

en: Just the location name
uk: Лише назва місця розташування

en: Regional capital
uk: Адміністративний центр регіону

en: Municipality
uk: Муніципалітет

en: Populated place
uk: Населений пункт

en: Village
uk: Селище

en: Week-long forecast
uk: Тижневий прогноз погоди

en: Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK.
uk: Прогноз погоди від yr.no, наданий Норвезьким Інститутом Метеорології та NRK.

en: Weather forecast from yr.no.
uk: Прогноз погоди від yr.no.

en: Forecast for !location at yr.no
uk: Прогноз погоди для !location на yr.no

en: Printable PDF for !location (from yr.no)
uk: Роздрукувати PDF для !location (з yr.no)

en: View !location at Google Maps
uk: Переглянути !location на Картах Google

en: Section of populated place
uk: Частина населеного пункту

en: Village area
uk: Район селища

en: Railway station
uk: Залізнична станція

en: Light house
uk: Маяк

en: Power station
uk: Електростанція

en: Quay
uk: Причал

en: Hut
uk: Хата

en: Norwegian bokmål
uk: Норвезька букмол

en: Norwegian nynorsk
uk: Норвезька нюношк

en: Kvääni
uk: Квенська

en: Davvisámegiella
uk: Північносаамська

en: Lake
uk: Озеро

en: Housing estate
uk: Житловий масив

en: All times are in local time, %timezone.
uk: Всюди використовується місцевий час, %timezone.
