Yr Weatherdata (6.x-2.3) - en to da translation catalogue (154 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Delete
da: Slet

en: Remove
da: Fjern

en: Language
da: Sprog

en: On
da: Tilsluttet

en: Overview
da: Overblik

en: Country
da: Land

en: Place
da: Sted

en: Weight
da: Vægt

en: Name
da: Navn

en: The configuration options have been reset to their default values.
da: Indstillingernes standardværdier er blevet gendannet.

en: Off
da: Afbrudt

en: Location
da: Lokation

en: Display options
da: Indstillinger for visning

en: Table
da: Tabel

en: Knots
da: Knob

en: City
da: By

en: Add location
da: Tilføj placering

en: Delete location
da: Slet lokation

en: English
da: Engelsk

en: Sorting
da: Sortering

en: configuration
da: konfiguration

en: Paging
da: Sideinddeling

en: Mountain
da: Bjerg

en: Capital
da: Hovedstad

en: 12 hours
da: 12 timer

en: 24 hours
da: 24 timer

en: Settings saved.
da: Indstillinger er gemt

en: No grouping
da: Ingen gruppering

en: Church
da: Kirke

en: Forecast
da: Verjudsigt

en: Beach
da: Strand

en: One hour
da: En time

en: Upcoming
da: Kommende

en: Tomorrow
da: I morgen

en: Grouping
da: Gruppering

en: No locations are stored in the database.
da: Ingen lokation gemt i databasen.

en: Yr.no Weather Forecast
da: Yr.no Vejrudsigt

en: Southwest-Norway
da: Sydvestnorge

en: Southeast-Norway
da: Sydøstnorge

en: Central Norway
da: Centrale Norge

en: Southern Norway
da: Sydlige Norge

en: Northern Norway
da: Nordlige Norge

en: Northernmost Norway
da: Allernordligste Norge

en: Three hours
da: Tre timer

en: Yr Weatherdata
da: Yr Vejrdata

en: Collects weather forecast data from http://yr.no and displays it at the site, both in a block and as a page.
da: Indsamler vejrudsigter fra http://yr.no og viser dem på sitet, både i blokke og på en side.

en: yr_verdata
da: yr_vejrdata

en: Airport
da: Lufthavn

en: Boxes
da: Bokse

en: Midnight sun, the sun doesn’t set.
da: Midnatssol, solen går ikke ned.

en: Multiple blocks
da: Flere blokke

en: Yr verdata provides one block, listing all locations. If you want to, it can additionally provide one block for each location. Note that this may look cluttered, so it can be a good idea to use page-specific settings for these blocks.
da: Yr vejrdata tilbyder en blok med aller lokationer. Hvis du ønsker, kan den også tilbyde en blok for hver lokation. Bemærk at det kan se rodet ud, så det kan være en god ide at bruge et specifikt sidelayout for disse blokke.

en: Yr weatherdata
da: Yr vejrdata

en: Western Norway
da: Vestnorge

en: Forecast customization
da: Tilpasning af vejrudsigt

en: Choose the default formats and unit types you want to display the forecasts in.
da: Vælg de standardformater og enhedstyper du ønsker at bruge i visningen af udsigten.

en: Temperature unit
da: Enhed for temperatur

en: Pressure unit
da: Lufttryk enhed

en: Precipitation unit
da: Enhed for nedbør

en: Wind speed unit
da: Enhed for vindhastighed

en: Meters per second
da: Meter pr. sekund

en: Kilometers per hour
da: Kilometer i timen

en: Miles per hour
da: Miles i timen

en: Location name format
da: Navneformat for lokation

en: Location, Region
da: Lokation, Region

en: Location, Country
da: Lokation, Land

en: Forecast maxage
da: Udsigtens maksimumalder

en: Always update (development only!)
da: Opdatér altid (kun ved udvikling!)

en: Six hours (recommended)
da: Seks timer (anbefalet)

en: The longest time that will pass before the module attempts to update the locally stored forecast with a new one from yr.no. Note that yr.no does not update most locations more often than every 5-6 hours. Yr.no will block ip-addresses that request forecasts too often.
da: Den længste tid der går før modulet forsøger at opdatere de lokalt gemte vejrdata med nye fra yr.no. Bemærk at yr.no opdaterer de fleste lokationer med 5-6 timer mellemrum. Yr.no blokerer ip-adresser, der henter vejrdata for ofte.

en: Add location by URL
da: Tilføj lokation fra URL

en: The base URL to the forecast for this location. For example !example_url.
da: Basis-URLen til vejrudsigten for denne lokation. For eksempel !example_url.

en: The url must be a valid yr.no address.
da: URLen skal være en gyldig yr.no adresse.

en: The location already exists in the database.
da: Lokationen eksisterer allerede i databasen.

en: Location added.
da: Lokationen tilføjet.

en: The location at @url could not be added to the database. If this problem persists, the administrator should be notified.
da: Lokationen på @url kan ikke tilføjes til databasen. Hvis problemet fortsætter, bør administrator have besked.

en: Are you sure you want to remove the location %location, ID %yid from the database?
da: Er du sikker på at du vil slette lokationen %location, ID %yid fra databasen?

en: The location and all related data will be removed from your site. You can re-add it later at !add.
da: Lokationen og alle relaterede data fjernes fra sitet. Du kan tilføje det igen senere på !add.

en: No location found with the given ID.
da: Ingen lokation med den givne ID fundet.

en: The location was deleted.
da: Lokationen slettet.

en: Administer yr_verdata
da: Administrér yr_verdata

en: Let the user administer the yr_verdata module, including adding new locations, deleting existing and setting the configurations.
da: Lad brugeren administrere yr_verdata modulet, inklusive tilføj ny lokation, slet eksisterende og indstille konfigurationen.

en: Forecast for !location
da: Vejrudsigt for !location

en: Yr weather forecast for all locations
da: YR vejrudsigt for alle lokationer

en: Yr weather forecast for @location
da: Yr vejrudsigt for @location

en: Forecast for @location
da: Vejrudsigt for @location

en: Last updated @lastup
da: Sidst opdateret @lastup

en: Polar night, the sun doesn't rise.
da: Polarnat, solen står ikke op.

en: Sunrise:
da: Solen står op:

en: Sunset:
da: Solen går ned:

en: @value @unit precipitation
da: @value @unit nedbør

en: Pressure: @value @unit
da: Barometerstand: @value @unit

en: You can add more locations at !add_loc
da: Du kan tilføje flere lokationer på !add_loc

en: Forecast from yr.no
da: Vejrudsigt fra yr.no

en: @req is required for yr_verdata to function properly. This is normally built-in with PHP 5. Contact your server administrator.
da: @reg kræves for at yr_verdata kan fungere korrekt. Dette er normalt indbygget i PHP 5. Kontakt din server-administrator.

en: A module for getting weather forecast from http://yr.no.
da: Et modul der henter vejrudsigter fra http://yr.no.

en: Theming options
da: Indstillinger for theming

en: A few options that can be used if you are making Yr weatherdata fit your theme. These values should only be altered if you know what you are doing and why you are doing them.
da: Nogle få indstillinger, der kan bruges til at få Yr vejrdata til at passe til dit theme. Disse værdier bør kun ændres hvis du ved hvad du gør og hvorfor du gør det.

en: Symbol image directory
da: Mappe med symbolbilleder

en: Wind arrow image directory
da: Mappe med vindpilebilleder

en: Yr weatherdata can fetch forecast from yr.no and display it on your site.
da: Yr vejrdata kan hente udsigter fra yr.no og vise dem på dit site.

en: Updated yr_verdata. You should run cron to get fresh forecasts.
da: Opdaterede yr_verdata. Du bør køre cron for at få nye udsigter.

en: How the location name should be output in page titles and listings. Note that if you set this to %locreg and the location name is the same as the region name, the output will use a fallback.
da: Hvordan skal navnet vises i sidetitler og lister. Bemærk at hvis du sætter dette til %locreg og lokationens navn er det samme som regionens navn, vil outputtet bruge et fallback.

en: Location name fallback
da: Fallback for lokationsnavn

en: Just the location name
da: Kun lokationsnavnet

en: How the location name fallback should work.
da: Hvordan fallback for lokationsnavn skal virke.

en: How to sort locations in the block and overview page.
da: Hvordan skal lokationer sorteres i en blok og på en oversigtsside.

en: Locations can be grouped according to region, country or the language the forecast is collected in.
da: Lokationer kan grupperes i forhold til region, land eller det sprog udsigten er samlet i.

en: Random block
da: Tilfældig blok

en: Lower values will be displayed first in listings, tables and blocks. Note: This depends on the sorting settings in the !conf page.
da: Lavere værdier vises øverst i lister, tabeller og blokke. Bemærk: dette afhænger af indstillingerne for sortering på !conf siden.

en: Yr random weather forecast
da: Yr tilfældig vejrudsigt

en: !type in @country, @alt meters above sealevel
da: !type i @country, @alt meter over havoverfladen

en: Regional capital
da: Regionale hovedstad

en: City - large town
da: By - storby

en: City - small town
da: By - mindre by

en: Small town
da: Lille by

en: Municipality
da: Kommune

en: Populated place
da: Beboet område

en: Village
da: Landsby

en: You can use a pager on the overview page if you have a lot of locations. Set the number for how many locations to display per page. Enter "0" for no pager.
da: Du kan sideinddele oversigtssiden hvis du har mange lokationer. Angiv hvor mange lokationer der skal vises pr. side. Skriv "0" hvis du ikke ønsker at bruge sideinddeling.

en: Week-long forecast
da: Uge-udsigt

en: Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK.
da: Vejrudsigt fra yr.no, leveret af det Norske Meteorologiske Institut og NRK.

en: Weather forecast from yr.no.
da: Vejrudsigt fra yr.no.

en: Forecast for !location at yr.no
da: Vejrudsigt for !location på yr.no

en: Printable PDF for !location (from yr.no)
da: Udskriftsvenlig PDF for !location (fra yr.no)

en: View !location at Google Maps
da: Se !location på Google Maps

en: Radarimage for !location
da: Radarbillede for !location

en: Seat of government
da: Regeringsby

en: Section of populated place
da: Sektion af befolket område

en: Village area
da: Landsbyområde

en: Railway station
da: Jernbanestation

en: Light house
da: Fyrtårn

en: Power station
da: Kraftværk

en: Quay
da: Kaj

en: Hut
da: Hytte

en: Norwegian bokmål
da: Norsk bogmål

en: Norwegian nynorsk
da: Norsk nynorsk

en: Yr verdata provides one block, listing all locations. If you want to, it can additionally provide a block that shows the forecast for a random location. Note that this will make a database query on each page load for the random select. This is a small request, but with VERY high traffic, it could be a potential performance issue. The generated output will be cached for each location. All the other blocks are cached before the database is queried, so they are not affected by this.
da: Yr vejrdata leverer en blok, med en liste af alle lokationer. Hvis du ønsker, kan det også lave en blok der viser vejrudsigten for en tilfældig lokation, Bemærk at dette vil køre en databaseforespørgsel for hver ny side for det tilfældige valg. Dette fylder ikke meget, men for websteder med meget høj trafik kan der potentielt være et ydelsesproblem. Det genererede output caches for hver lokation. Alle de andre blokke bliver cachet før databaseforespøgslen, så de bliver ikke berørt.

en: The absolute path to the directory where you keep your symbol images (including trailing slash). Note that they should be named according to yr.no's scheme, which is partially documented at !symdoc. You can also study the xml files to figure it out. Note that the implementation in this module is actually a theme function, so you could alter that one too, to entirely fit your own needs through a theme hook.
da: Den absolutte sti til mappen hvor du gemmer symbolbillederne (inklusive / i enden). Bemærk at de skal navngives svarende til yr.no's standard, som er delvist dokumenteret på !symdoc. Du kan også studere xml-filen for at finde ud af det. Bemærk at implementeringen i dette modul faktisk er en theme-funktion, så den kan du tilpasse til dine egne behov ved at lave et override.

en: The absolute path to the location where you keep or generate your wind arrow images (including trailing slash). Note that they should be named according to yr.no's scheme, which are auto-generated arrows based on speed and direction. This is not really documented, but you can check the source code in !module at around line 660 to see how I calculate it. Note that the implementation in this module is actually a theme function, so you could alter that one too, to entirely fit your own needs through a theme hook.
da: Den absolutte sti til stedet hvor du gemmer eller danner vindpile billederne (inklusive / i enden). Bemærk at de skal navngives svarende til yr.no's standard, som er autogenererede pile baseret på hastighed og retning. Dette er ikke rigtigt dokumenteret, men du kan kontrollere kildekoden i !module omkring linie 660 for at se hvordan de beregnes. Bemærk at implementeringen i dette modul faktisk er en theme-funktion, så den kan du tilpasse til dine egne behov ved at lave et override.

en: Here, you can configure the way weather forecast is shown to users on your site. To add locations, go to !addloc. To delete locations, go to !list.
da: Her kan du indstille hvordan vejrudsigten vises til brugere af dit websted. Gå til !addloc for at tilføje lokationer. Gå til !list for at slette lokationer.

en: Lake
da: Sø

en: Housing estate
da: Boligkvarter

en: Yr.no did not return 200 OK, and/or the XML for @location was invalid. URL was !url
da: Yr.no returnerede ikke 200 OK og/eller XML for @location var ikke gyldig. URL var !url

en: No location found!
da: Ingen lokation fundet!

en: administer yr_verdata
da: administrér yr_verdata

en: The url must be a valid yr.no address. Please include "www", because yr.no defaults to that convention.
da: URLen skal være en gyldig yr.no adresse. Medtag venligst "www" da yr.no bruger der som standard.

en: Following days
da: Følgende dage

en: All times are in local time, %timezone.
da: Alle tider er i lokal tid, %timezone.

en: Weather forecast from Yr.no
da: Vejrudsigt fra Yr.no

en: Overview layout
da: Oversigt lauout

en: How to display all locations in the overview page: either listed in a table, or in a grid of boxes.
da: Hvorledes skal alle lokationerne vises på oversigtssiden: Enten listede i en tabel, eller et gitter af kasser.

en: Delete @location
da: Slet @location
