Yr Weatherdata (6.x-2.3) - en to ru translation catalogue (92 entries)

en: Home
ru: Главная

en: Delete
ru: Удалить

en: Remove
ru: Удалить

en: Language
ru: Язык

en: On
ru: Вкл

en: Overview
ru: Обзор

en: Country
ru: Страна

en: Place
ru: Место

en: Weight
ru: Вес

en: Name
ru: Название

en: The configuration options have been reset to their default values.
ru: Настройки сброшены к значениям по умолчанию.

en: Region
ru: Область

en: Off
ru: Выкл

en: Location
ru: Место

en: Display options
ru: Настройки отображения

en: Table
ru: Таблица

en: Celsius
ru: Цельсий

en: Fahrenheit
ru: Фаренгейт

en: Knots
ru: Узлов

en: City
ru: Город

en: Add location
ru: Добавить местоположение

en: Delete location
ru: Удалить местоположение

en: English
ru: Английский

en: Sorting
ru: Сортировка

en: Paging
ru: Страничное разбиение

en: Capital
ru: Столица

en: 12 hours
ru: 12 часов

en: 24 hours
ru: 24 часа

en: Settings saved.
ru: Настройки сохранены.

en: No grouping
ru: Без группировки

en: Church
ru: Церковь

en: Forecast
ru: Прогноз погоды

en: One hour
ru: один час

en: Upcoming
ru: Предстоящее

en: Tomorrow
ru: Завтра

en: Grouping
ru: Группировка

en: No locations are stored in the database.
ru: Нет местоположения сохранённого в базе.

en: Yr.no Weather Forecast
ru: Yr.no прогноз погоды

en: Southwest-Norway
ru: Юго-Западный-Норвегия

en: Southeast-Norway
ru: Юго-Восточный-Норвегия

en: Central Norway
ru: Центральная Норвегия

en: Southern Norway
ru: Южная Норвегия

en: Northern Norway
ru: Северная Норвегия

en: Three hours
ru: Три часа

en: Yr Weatherdata
ru: Yr погодные данные

en: Collects weather forecast data from http://yr.no and displays it at the site, both in a block and as a page.
ru: Сбор данных прогноза погоды от http://yr.no и отображение его, как в блоке, так и, как странице.

en: Airport
ru: Аэропорт

en: Boxes
ru: Боксы

en: Midnight sun, the sun doesn’t set.
ru: Белые ночи, солнце не садится.

en: Multiple blocks
ru: Поддержка нескольких блоков

en: Western Norway
ru: Западная Норвегия

en: Temperature unit
ru: Единица измерения температуры воздуха

en: Kelvin
ru: K

en: Pressure unit
ru: Единица измерения атмосферного давления

en: Precipitation unit
ru: Единица измерения влажности воздуха

en: Wind speed unit
ru: Единица измерения скорости ветра

en: Meters per second
ru: м/c

en: Kilometers per hour
ru: км/ч

en: Miles per hour
ru: миль/ч

en: Location name format
ru: Формат вывода местоположения

en: Location, Region
ru: Местоположение, Регион

en: Location, Country
ru: Местоположение, Страна

en: Add location by URL
ru: Добавить местоположение, указав URL

en: The base URL to the forecast for this location. For example !example_url.
ru: Прямой URL на прогноз погоды выбранного местоположения. Пример: !example_url

en: The url must be a valid yr.no address.
ru: URL должен содержать корректный адрес yr.no.

en: The location already exists in the database.
ru: Местоположение уже существует в базе данных.

en: Location added.
ru: Местоположение успешно добавлено.

en: Administer yr_verdata
ru: Администрирование yr_verdata

en: Forecast for !location
ru: Прогноз погоды для !location

en: Yr weather forecast for all locations
ru: Прогноз погоды Yr weather по всем местоположениям

en: Yr weather forecast for @location
ru: Прогноз погоды Yr weather для @location

en: Forecast for @location
ru: Прогноз погоды для @location

en: Last updated @lastup
ru: Последнее обновление @lastup

en: Polar night, the sun doesn't rise.
ru: Полярная ночь, солнце не восходит.

en: Sunrise:
ru: Восход:

en: Sunset:
ru: Закат:

en: @value @unit precipitation
ru: @value @unit осадков

en: Pressure: @value @unit
ru: Давление: @value @unit

en: Forecast from yr.no
ru: Прогноз погоды от yr.no

en: Theming options
ru: Настройки темизации

en: Symbol image directory
ru: Каталог с изображениями погодных явлений

en: Just the location name
ru: Только название места

en: !type in @country, @alt meters above sealevel
ru: @country, @alt метров над уровнем моря

en: Regional capital
ru: Областной центр

en: Week-long forecast
ru: Недельный прогноз

en: Weather forecast from yr.no, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK.
ru: Прогноз погоды от yr.no, предоставленный Норвежским Институтом Метеорологии и NRK

en: Weather forecast from yr.no.
ru: Прогноз погоды от yr.no.

en: Forecast for !location at yr.no
ru: Прогноз погоды для !location на yr.no

en: Printable PDF for !location (from yr.no)
ru: Распечатать PDF для !location (с yr.no)

en: View !location at Google Maps
ru: Смотреть !location на картах Google

en: Railway station
ru: Железнодорожная станция

en: All times are in local time, %timezone.
ru: Время местное, %timezone.
