YubiKey (6.x-2.0) - en to pt translation catalogue (25 entries)

en: Body
pt: Corpo

en: user
pt: utilizador

en: Reset to defaults
pt: Restaurar os valores predefinidos

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Subject
pt: Assunto

en: Available variables are:
pt: As variáveis disponíveis são:

en: Password
pt: Senha

en: Active
pt: Ativo

en: Recipients
pt: Destinatários

en: You must enter one or more recipients.
pt: Deve introduzir um ou mais destinatários.

en: API key
pt: Chave API

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: Not Installed
pt: Não instalado

en: Authentication
pt: Autenticação

en: Login attempt failed for %user.
pt: O início da sessão falhou para %user.

en: Activate
pt: Ativar

en: Example: 'webmaster@example.com' or 'sales@example.com,support@example.com'. To specify multiple recipients, separate each e-mail address with a comma.
pt: Exemplo: "webmaster@oseusite.com" ou "vendas@oseusite.com".  Para especificar vários destinatários, separe cada email com uma vírgula.

en: %recipient is an invalid e-mail address.
pt: %recipient é um endereço de email inválido.

en: Password field is required.
pt: O campo da senha é obrigatório.

en: Username or e-mail address
pt: Nome de utilizador ou email

en: Sorry, %name is not recognized as a user name or an e-mail address.
pt: Desculpe, %name não é reconhecido como um nome de utilizador ou email.

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
pt: A sua senha e instruções adicionais foram enviadas para o seu endereço de email.

en: The name %name is registered using a reserved e-mail address and therefore could not be logged in.
pt: O nome %name foi registado utilizando um endereço de email reservado e, por essa razão, não foi possível dar início à sessão.
