YUI Rich Text Editor (6.x-1.2-97) - en to da translation catalogue (41 entries)

en: Title
da: Titel

en: Paths
da: Stier

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: YUI editor settings
da: Indstillinger for YUI tekstbehandler

en: View/Modify YUI editor settings
da: Vis/rediger indstillinger for YUI tekstbehandler

en: Define where should YUI replace the body textarea, each path on a new line. You can use wildcards (*). (Leave blank for every form)
da: Angiv hvor YUI skal erstatte brødtekstens tekstområde, én sti pr. linje. Du kan bruge jokertegn (*). (Lad feltet stå tomt for at erstatte alle tekstområder.)

en: IDs
da: IDer

en: Define which textareas do you want the editor to replace, write the ID of each textarea on a seperate line. (if empty the editor will only replace the body textarea)
da: Angiv hvor YUI skal erstatte brødtekstens tekstområde, én ID pr. linje. (Lad feltet stå tomt hvis du kun ønsker at erstatte brødtekstens tekstområde.)

en: Access YUI editor
da: Tilgå YIU tekstbehandler

en: YUI editor
da: YUI tekstbehandler

en: The title to give the editor
da: tekstbehandlerens titel

en: The height of the editor (i.e. 250px)
da: Højden på tekstbehandleren (f.eks. 250px)

en: The width of the editor (i.e. 100%)
da: Bredden på tekstbehandleren (f.eks. 100%)

en: Set the YUI editor markup
da: Vælg markup for tekstbehandleren

en: Button profile
da: Knap-profil

en: Select the appropriate button profile
da: Vælg den ønskede knap-profil

en: Show titlebar
da: Vis titellinje

en: Toggle the YUI editor titlebar
da: Slå titellinjen til/fra

en: Image upload
da: Upload billede

en: Allow users to upload images directly from the editor for insertion into the editor. (Note: Users must also have 'upload files' permission set for this functionality to be made available.
da: Gør det muligt at uploade billeder direkte til tekstbehandleren. (Bemærk: Brugeren skal have tilladelsen "upload filer" for at kunne bruge denne funktion.)

en: Flickr image insert
da: Indsæt billede fra Flickr

en: Allows flickr images to be browsed and inserted.
da: Gør det muligt at gennemse og indsætte billeder fra Flickr.

en: Flickr API key
da: Flick API nøgle

en: Enter your flickr API key if you turned on the 'flickr image insert' feature.
da: Indtast fin Flickr API-nøgle hvis du har aktiveret "Indsæt billede fra Flickr" funktionen.

en: Editor resize
da: Størrelse

en: Allow user to resize the editor
da: Gør det muligt at ændre størrelsen på tekstbehandleren

en: Plaintext button
da: Ren tekst

en: Allow user to switch between plain text area and YUI editor
da: Gør det muligt at skifte mellem ren tekst og YUI tekstbehandleren

en: Coder button
da: Kode-knap

en: Add the code viewing button to the toolbar. Note: This does not work with the Plaintext button. Choose one of them only.
da: Tilføj knappen 'vis kode' til værktøjslinjen. Bemærk: Virker ikke sammen med knappen 'Ren tekst'. Vælg kun én af disse knapper.

en: Collapsible titlebar
da: Titellinje kan foldes sammen

en: Allow user to collapse the titlebar
da: Gør det muligt for brugeren at folde titellinjen sammen

en: Draggable titlebar
da: Træk titellinjen

en: Allow user to drag the titlebar
da: Gør det muligt for brugeren at trække i titellinjen

en: Button type
da: Knap-type

en: Show DOM
da: Vis DOM

en: Toggle the YUI editor DOM display (at the bottom of the editor)
da: Slå visning af DOM-sti til/fra (i bunden af tekstbehandleren)

en: Enables the usage of the Yahoo User Interface library's Rich Text Editor.
da: Gør det muligt at bruge tekstbehandleren fra Yahoo User Interface biblioteket.

en: Switch to Plain Editor
da: Skift til ren tekst

en: Switch to Rich Text Editor
da: Skift til tekstbehandler
