Zen (6.x-1.0) - en to sv translation catalogue (20 entries)

en: Home
sv: Hem

en: left sidebar
sv: vänster sidospalt

en: right sidebar
sv: höger sidospalt

en: footer
sv: sidfot

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: content top
sv: innehåll - längst upp

en: content bottom
sv: innehåll - längst ned

en: header
sv: sidhuvud

en:  in
sv:  i

en: configure
sv: konfigurera

en: Display breadcrumb
sv: Visa länkstig

en: Skip to Main Content
sv: Hoppa till huvudinnehåll

en: Unpublished
sv: Ej publicerad

en: edit menu
sv: redigera meny

en: Theme development settings
sv: Inställningar för utveckling av tema

en: Rebuild theme registry on every page.
sv: Bygg om temats register på varje sida.

en: During theme development, it can be very useful to continuously <a href="!link">rebuild the theme registry</a>. WARNING: this is a huge performance penalty and must be turned off on production websites.
sv: Det kan vara väldigt användbart att <a href="!link">bygga om temats register</a> under utvecklingen av temat. VARNING: Detta slöar ned prestandan oerhört och måste stängas av på en producerande webbplats.

en: For easier theme development, the theme registry is being rebuilt on every page request. It is <em>extremely</em> important to <a href="!link">turn off this feature</a> on production websites.
sv: För enklare temautveckling byggs temaregistret om vid varje sidförfrågan. Det är <em>extremt</em> viktigt att <a href="!link">stänga av denna funktion</a> på produktionssajter.
