Zen (6.x-1.1) - en to da translation catalogue (46 entries)

en: Home
da: Hjem

en: left sidebar
da: venstre sidepanel

en: right sidebar
da: højre sidepanel

en: footer
da: sidefod

en: Comments
da: Kommentarer

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: content top
da: indhold top

en: content bottom
da: indhold bund

en: header
da: sidehovede

en:  in
da:  i

en: configure
da: indstil

en: Skip to Navigation
da: Spring til navigation

en: navigation bar
da: navigationsbjælke

en: closure
da: afslutning

en: Breadcrumb settings
da: Indstillinger for brødkrummer

en: Display breadcrumb
da: Vis brødkrummesti

en: Breadcrumb separator
da: Adskillelse mellem brødkrummer

en: Show home page link in breadcrumb
da: Vis link til forsiden i brødkrummestien

en: Append a separator to the end of the breadcrumb
da: Tilføj en separator i slutningen af brødkrummestien

en: Unpublished
da: Ikke udgivet

en: edit block
da: rediger blok

en: edit the content of this block
da: rediger blokkens indhold

en: configure this block
da: indstil blokken

en: edit view
da: rediger oversigt

en: edit the view that defines this block
da: rediger oversigten som definerer blokken

en: edit menu
da: rediger menu

en: edit the menu that defines this block
da: rediger menuen som definerer blokken

en: Show block editing on hover
da: Vis blokredigering ved hover

en: When hovering over a block, privileged users will see block editing links.
da: Når musen holdes over en blok vil priviligerede brugere se links til at redigere blokken.

en: Only in admin section
da: Kun i administrationssektion

en: Text only. Don’t forget to include spaces.
da: Kun tekst. Husk at inkludere mellemrum.

en: Useful when the breadcrumb is placed just before the title.
da: Nyttigt når brødkrummestien er placeret umiddelbart før titlen.

en: Append the content title to the end of the breadcrumb
da: Tilføj indholdets titel i slutningen af brødkrummestien

en: Useful when the breadcrumb is not placed just before the title.
da: Nyttigt når brødkrummestien ikke er placeret umiddelbart før titlen.

en: Theme development settings
da: Indstillinger for temaudvikling

en: Rebuild theme registry on every page.
da: Genopbyg temaregistreringsdatabase på hver side.

en: During theme development, it can be very useful to continuously <a href="!link">rebuild the theme registry</a>. WARNING: this is a huge performance penalty and must be turned off on production websites.
da: Under udvikling af temaer kan det være meget nyttigt hele tiden at <a href="!link">genopbygge temaregistreringsdatabasen</a>. ADVARSEL: Dette reducerer ydelsen kraftigt og bør deaktiveres på sites i produktion.

en: Theme registry:
da: Temaregistreringsdatabase:

en: Layout method
da: Layoutmetode

en: Liquid layout
da: Flydende layout

en: Fixed layout
da: Fast layout

en: Display borders around main layout elements
da: Vis rammer om grundlæggende layoutelementer

en: <a href="!link">Wireframes</a> are useful when prototyping a website.
da: <a href="!link">Wireframes</a> er nyttige når man arbejder med prototypen til et website.

en: For easier theme development, the theme registry is being rebuilt on every page request. It is <em>extremely</em> important to <a href="!link">turn off this feature</a> on production websites.
da: For at gøre det nemmere at udvikle temaer genopbygges tema-registreringsdatabasen hver gang der vises en side. Det er <em>meget</em> vigtigt at <a href="!link">slå denne funktion fra</a> på sites der er i produktion.

en: Zen sub-themes are the ultimate starting themes for Drupal 6. Read the <a href="http://drupal.org/node/226507">online docs</a> or the included README.txt on how to create a sub-theme.
da: Zen under-temaer er det bedste udgangspunkt for Drupal 6-temaer. Læs <a href="http://drupal.org/node/226507">online-dokumentationen</a> eller den medfølgende README.TXT om hvordan du opretter et under-tema.
