Zen (6.x-2.0) - en to it translation catalogue (32 entries)

en: Content
it: Contenuto

en: Comments
it: Commenti

en: Yes
it: Sì

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: configure
it: configura

en: Content top
it: Parte superiore del contenuto

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: edit block
it: modifica blocco

en: edit the content of this block
it: modifica il contenuto di questo blocco

en: configure this block
it: configura questo blocco

en: edit view
it: modifica vista

en: edit the view that defines this block
it: modifica la vista che definisce questo blocco

en: edit menu
it: modifica menu

en: edit the menu that defines this block
it: modifica il menu che definisce questo blocco

en: Content bottom
it: Parte inferiore del contenuto

en: Text only. Don’t forget to include spaces.
it: Solo testo. Non dimenticare di includere gli spazi.

en: Liquid layout
it: Layout fluido

en: Fixed layout
it: Layout fisso

en: Display borders around main layout elements
it: Mostra bordi attorno agli elementi principali del layout

en: First sidebar
it: Prima barra laterale

en: Second sidebar
it: Seconda barra laterale

en: Main menu
it: Menu principale

en: Navigation bar
it: Barra di navigazione

en: Highlighted content
it: Contenuto evidenziato

en: Submitted by !username on !datetime.
it: Inviato da !username il !datetime.

en: Submitted by !username on !datetime
it: Inviato da !username il !datetime

en: Secondary menu
it: Menu secondario

en: Zen Layout: one sidebar after content
it: Layout Zen: una sidebar  dopo il contenuto

en: Zen Layout: two sidebars with content
it: Layout Zen: due sidebar con il contenuto

en: Zen Layout: two sidebars before content
it: Layout Zen: due sidebar prima del contenuto

en: Zen Layout: two sidebars after content
it: Layout Zen: due sidebar dopo il contenuto
