Zenland (6.x-1.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (52 entries)

en: Content
fr: Contenu

en: Comments
fr: Commentaires

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Blue Lagoon (Default)
fr: Blue Lagoon (par défaut)

en: Ash
fr: Cendre

en: Aquamarine
fr: Aigue-marine

en: Belgian Chocolate
fr: Chocolat belge

en: Bluemarine
fr: Bleu marine

en: Citrus Blast
fr: Explosion d'agrume

en: Cold Day
fr: Froide journée

en: Greenbeam
fr: Rayon vert

en: Mercury
fr: Mercure

en: Nocturnal
fr: Nocturne

en: Pink Plastic
fr: Plastique rose

en: Shiny Tomato
fr: Tomate brillante

en: Teal Top
fr: Bleu sarcelle

en: None
fr: Aucun(e)

en: Top
fr: Haut

en: Header
fr: En-tête

en: Left sidebar
fr: Barre latérale gauche

en: Right sidebar
fr: Barre latérale droite

en: Footer
fr: Pied de page

en: Comment
fr: Commentaire

en: configure
fr: configurer

en: Breadcrumb settings
fr: Paramètres du fil d'Ariane

en: Display breadcrumb
fr: Afficher le fil d'Ariane

en: Breadcrumb separator
fr: Séparateur du fil d'Ariane

en: Show home page link in breadcrumb
fr: Afficher le lien vers la page d'accueil dans le fil d'Ariane.

en: Append a separator to the end of the breadcrumb
fr: Ajouter le séparateur à la fin du fil d'Ariane

en: Content top
fr: Haut de contenu

en: Unpublished
fr: non publié

en: edit block
fr: modifier le bloc

en: edit the content of this block
fr: modifier le contenu de ce bloc

en: configure this block
fr: configurer ce bloc

en: edit view
fr: modifier la vue

en: edit the view that defines this block
fr: éditer la vue qui définit ce bloc

en: edit menu
fr: modifier le menu

en: edit the menu that defines this block
fr: éditer le menu qui définit ce bloc

en: Content bottom
fr: Bas de contenu

en: Post new comment
fr: Publier un nouveau commentaire

en: Only in admin section
fr: Uniquement dans l'administration

en: Text only. Don’t forget to include spaces.
fr: Texte uniquement. N'oubliez pas les espaces.

en: Useful when the breadcrumb is placed just before the title.
fr: Utile quand le fil d'Ariane est placé juste avant le titre.

en: Append the content title to the end of the breadcrumb
fr: Ajouter le titre du contenu à la fin du fil d'Ariane

en: Useful when the breadcrumb is not placed just before the title.
fr: Utile quand le fil d'Ariane n'est pas placé juste avant le titre.

en: Theme development settings
fr: Paramètres pour le développement de thème

en: Rebuild theme registry on every page.
fr: Reconstruire le registre du thème sur chaque page.

en: During theme development, it can be very useful to continuously <a href="!link">rebuild the theme registry</a>. WARNING: this is a huge performance penalty and must be turned off on production websites.
fr: Lors des développements de thèmes, il peut être très utile de continuellement <a href="!link">reconstruire le registre du thème</a>. ATTENTION : ceci peut avoir un effet néfaste sur les performances globales et doit être désactivé en production.

en: Layout method
fr: Méthode de mise en page

en: Liquid layout
fr: Mise en page fluide

en: Fixed layout
fr: Mise en page fixe
