Open Digital Badging (7.x-3.1) - en to it translation catalogue (55 entries)

en: Title
it: Titolo

en: delete
it: elimina

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: content
it: contenuto

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Version
it: Versione

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Hierarchy
it: Gerarchia

en: edit
it: modifica

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: Update
it: Aggiorna

en: View
it: Visualizza

en: Updated
it: Aggiornato

en: Content Types
it: Tipi di contenuto

en: type
it: tipo

en: status
it: stato

en: Contact
it: Contatto

en: Update options
it: Opzioni di aggiornamento

en: Year
it: Anno

en: Recipients
it: Destinatari

en: Published
it: Pubblicato

en: Filter
it: Filtra

en: Operation
it: Operazione

en: Expiration Date
it: Data scadenza

en: No items selected.
it: Nessun elemento selezionato.

en: The update has been performed.
it: L'aggiornamento è stato effettuato.

en: published
it: pubblicato

en: any
it: qualsiasi

en: Date created
it: Data di creazione

en: @type: deleted %title.
it: @type: %title eliminato.

en: not published
it: non pubblicato

en: From address
it: Indirizzo mittente

en: Show only items where
it: Mostra solo gli elementi dove

en: Create @name
it: Crea @name

en: @type %title has been deleted.
it: @type %title è stato eliminato.

en: No content available.
it: Nessun contenuto disponibile.

en: Origin
it: Origine

en: Date changed
it: Data cambiata

en: Delete selected content
it: Eliminazione dei contenuti selezionati

en: Deleted @count posts.
it: Rimossi @count messaggi.

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
it[0]: Si vuole davvero eliminare questo elemento?
it[1]: Si vogliono davvero eliminare questi elementi?

en: View mode
it: Modo di visualizzazione

en: where %property is %value
it: dove %property è %value

en: and where
it: e dove

en: Deleted 1 post. | Deleted @count posts.
it[0]: 1 messaggio eliminato.
it[1]: @count messaggi eliminati.

en: Entity types
it: Tipi di entità
