Open Digital Badging (7.x-3.2-alpha1) - en to hi translation catalogue (45 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: content
hi: अंतर्वस्तु

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Description
hi: उल्लेख

en: Version
hi: संस्करण

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Hierarchy
hi: अनुक्रम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: View
hi: देखें

en: Updated
hi: अद्यतित

en: type
hi: प्रकार

en: status
hi: स्थिति

en: Contact
hi: संपर्क

en: Update options
hi: सुधार के वैकल्पिक तरीके

en: Year
hi: वर्ष

en: Recipients
hi: प्राप्तकर्ता

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Operation
hi: काम

en: No items selected.
hi: कुछ भी चुना हुआ नहीं है।

en: The update has been performed.
hi: सुधार किया गया है।

en: published
hi: प्रकाशित

en: any
hi: कोई भी

en: @type: deleted %title.
hi: @type: %title मिटाया गया

en: not published
hi: अप्रकाशित

en: Show only items where
hi: केवल वही मदों को दिखाएं जहाँ

en: Create @name
hi: @name बनाएँ

en: @type %title has been deleted.
hi: @type %title मिटाया गया

en: Thank You Message
hi: धन्यवाद सन्देश

en: View mode
hi: दृश्य प्रणाली

en: where %property is %value
hi: जहां %property है %value

en: and where
hi: और कहाँ

en: Deleted 1 post. | Deleted @count posts.
hi[0]: 1 पोस्ट हटाया गया.
hi[1]: @count पोस्ट हटाए गए.
