Starter (7.x-1.0-alpha4) - en to ar translation catalogue (34 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Enable
ar: تفعيل

en: Article
ar: مقال

en: Tags
ar: وسوم

en: Image
ar: الصورة

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Save
ar: حفظ

en: Core
ar: النواة

en: hidden
ar: مخفي

en: Layout
ar: التنسيق

en: Contact
ar: اتصل

en: Horizontal
ar: أفقي

en: Vertical
ar: عمودي

en: Media
ar: ميديا

en: Forum
ar: المنتدى

en: Position
ar: الوضع

en: Top left
ar: أعلى اليسار

en: Top right
ar: أعلى اليمين

en: Bottom right
ar: أسفل اليمين

en: Shortcut
ar: اختصار

en: Screenshot
ar: اللقطة

en: Overlay
ar: الطبقة

en: Toolbar
ar: شريط الأدوات

en: Dashboard
ar: لوحة التحكم

en: Blog entry
ar: تدوينة

en: Book page
ar: صفحة وثيقة

en: Forum topic
ar: مناقشة منتدى

en: Use for multi-user blogs. Every user gets a personal blog.
ar: للاستخدام مع المدونات المتعددة المستخدمين. كل مستخدم يحصل على مدونة شخصية.

en: Basic page
ar: الصفحة الأساسية

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ar: استخدم <em>الصفحات الأساسية</em> للمحتوى الثابت، مثل صفحة 'عن الموقع'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
ar: أدخل قائمة كلمات مفصولة بفواصل لوصف المحتوى الخاص بك.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ar: استخدم <em>المقال</em> للمحتويات المتغيرة كالأخبار، والنشرات الصحفية أو ملاحظات المدونة.

en: Upload an image to go with this article.
ar: رفع صورة لإضافتها لهذا المقال
