Starter (7.x-1.0-beta2) - en to ro translation catalogue (34 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Title
ro: Titlu

en: Enable
ro: Activare

en: Article
ro: Articol

en: Tags
ro: Etichete

en: Image
ro: Imagine

en: Settings
ro: Setări

en: Save
ro: Salvare

en: Core
ro: Nucleu

en: hidden
ro: ascuns

en: Layout
ro: Prezentare

en: Horizontal
ro: Orizontal

en: Position
ro: Poziţie

en: Collapsed
ro: Colapsat

en: Top left
ro: Stânga sus

en: Top right
ro: Dreapta sus

en: Bottom right
ro: Dreapta jos

en: Bottom left
ro: Stânga jos

en: An image/file uploader and browser supporting personal directories and user quota.
ro: Un sistem de încărcare imagini/fișiere și navigator care suportă directoare personale și cote pentru utilizatori.

en: Shortcut
ro: Scurtătură

en: About
ro: Despre

en: Admin
ro: Administrator

en: Toolbar
ro: Bara de unelte

en: Dashboard
ro: Panou de control

en: Adjust top margin
ro: Ajusteză marginea superioară

en: Keep menu at top of page
ro: Păstrează meniu în partea superioară a paginii

en: Blog entry
ro: Intrare blog

en: Book page
ro: Pagină carte

en: Forum topic
ro: Subiectul forumului

en: Basic page
ro: Pagină simplă

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ro: Folosiți <em>pagini simple</em> pentru conținut static, cum ar fi o pagină 'Despre noi'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ro: Folosiți taguri pentru a grupa articolele similare în categorii.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ro: Folosiți <em>articole</em> pentru conținut dependent de timp, cum ar fi știri, comunicate de presă sau articole de blog.

en: Full HTML
ro: HTML complet
