Starter (7.x-1.0-alpha3) - en to id translation catalogue (42 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Enable
id: Aktifkan

en: Article
id: Artikel

en: Tags
id: Tag

en: Image
id: Gambar

en: Settings
id: Pengaturan

en: Save
id: Simpan

en: Core
id: Inti

en: hidden
id: tersembunyi

en: Layout
id: Tata letak

en: Contact
id: Kontak

en: Horizontal
id: Horisontal

en: Vertical
id: Vertikal

en: Position
id: Posisi

en: Collapsed
id: Dikempiskan

en: Top left
id: Kiri atas

en: Top right
id: Kanan atas

en: Bottom right
id: Kanan bawah

en: Bottom left
id: Kiri bawah

en: Shortcut
id: Pintasan

en: Screenshot
id: Contoh tampilan

en: Admin
id: Administrator

en: Dashboard
id: Dasbor

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
id: Menyediakan menu dropdown untuk tugas-tugas yang paling administratif dan tujuan umum lainnya (untuk pengguna dengan hak akses yang cukup).

en: Blog entry
id: Entri blog

en: Book page
id: Halaman buku

en: Forum topic
id: Topik forum

en: Choose a layout for the admin toolbar. Vertical works well with large, wide screens. Horizontal works well on screens with limited real estate.
id: Pilih layout untuk toolbar admin. Toolbar vertikal bekerja dengan baik pada layar yang besar, atau lebar. Toolbar horizontal bekerja dengan baik pada layar dengan ukuran terbatas.

en: Choose a position for the admin toolbar that will not collide with other elements in your current theme.
id: Pilih posisi toolbar admin yang tidak akan bertabrakan dengan elemen lain dalam tema anda saat ini.

en: UI helpers for Drupal admins and managers.
id: UI bantuan untuk pengelola dan manajer Drupal.

en: Use for multi-user blogs. Every user gets a personal blog.
id: Digunakan untuk blog para pengguna. Setiap pengguna mendapatkan blog pribadi.

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
id: Gunakanlah tag untuk mengelompokan artikel yang memiliki topik mirip kedalam kategori.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
id: Masukkan daftar kata dengan dipisahkan koma untuk menggambarkan konten Anda.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
id: Gunakan <em>artikel</em> untuk konten yang cepat berubah seperti berita, press rilis atau posting blog.

en: State on new pages
id: Status pada halaman baru

en: Choose toolbar behavior on new page loads.
id: Pilih perilaku toolbar pada halaman baru.

en: Remember from previous page
id: Ingat dari halaman sebelumnya

en: Upload an image to go with this article.
id: Unggah sebuah gambar untuk dipasang di artikel ini.

en: Full HTML
id: HTML penuh
