AbleOrganizer (7.x-1.0-beta1) - en to pt translation catalogue (50 entries)

en: Content
pt: Conteúdo

en: Article
pt: Artigo

en: Currency
pt: Moeda Corrente

en: Block title
pt: Título do bloco

en: Settings
pt: Configurações

en: Event
pt: Evento

en: Continue
pt: Continuar

en: Welcome
pt: Bem vindo

en: Contacts
pt: Contatos

en: Price
pt: Preço

en: Address
pt: Endereço

en: Events
pt: Eventos

en: Logout
pt: Sair

en: Getting Started
pt: Iniciando

en: Donation
pt: Doação

en: Skip to main content
pt: Pular para o conteúdo principal

en: Reports
pt: Relatórios

en: of
pt: de

en: Page Top
pt: Topo da Página

en: Page Bottom
pt: Final da Página

en: Primary tabs
pt: Abas primárias

en: Secondary tabs
pt: Abas secundárias

en: Preface First
pt: Prefácio - Esquerda

en: Dashboard
pt: Painel

en: Main menu
pt: Menu principal

en: Installing @drupal
pt: Instalando @drupal

en: The installation has encountered an error.
pt: Ocorreu um erro no processo da instalação.

en: Installed %module module.
pt: O módulo %module foi instalado.

en: Sidebar First
pt: Barra Lateral Esquerda

en: My Account
pt: Minha Conta

en: Submitted by !username on !datetime
pt: Enviado por !username em !datetime

en: Secondary menu
pt: Menu secundário

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use <em>páginas básicas</em> para seu conteúdo estático, como uma página 'Sobre nós'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
pt: Use etiquetas para agrupar artigos sobre temas semelhantes em categorias.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
pt: Digite uma lista de palavras separadas por vírgula para descrever seu conteúdo.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
pt: Use <em>artigos</em> para conteúdo temporal como notícias, comunicados de imprensa e posts de blog.

en: Branding
pt: Marca

en: Upload an image to go with this article.
pt: Envie uma imagem para ser anexada a este post.

en: Sidebar Second
pt: Barra Lateral Direita

en: Header First
pt: Cabeçalho - Esquerda

en: Header Second
pt: Cabeçalho - Direita

en: Preface Second
pt: Prefácio - Centro

en: Preface Third
pt: Prefácio - Direita

en: Footer First
pt: Primeiro Rodapé

en: Footer Second
pt: Segundo Rodapé

en: User Bar First
pt: Primeira Barra do Usuário

en: User Bar Second
pt: Barra do Usuário - Direita

en: Display block title
pt: Exibir título do bloco

en: Create a new
pt: Crie um novo
