AbleOrganizer (7.x-1.0-beta1) - en to fr translation catalogue (55 entries)

en: Content
fr: Contenu

en: Currency
fr: Devise

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Block title
fr: Titre du bloc

en: Settings
fr: Paramètres

en: Event
fr: Évènement

en: Continue
fr: Continuer

en: Welcome
fr: Bienvenue

en: Price
fr: Prix

en: Address
fr: Adresse

en: Events
fr: Évènements

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Getting Started
fr: Bien débuter

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Reports
fr: Rapports

en: Donations
fr: Dons

en: of
fr: sur

en: Page Top
fr: Haut de page

en: Page Bottom
fr: Bas de page

en: Personal Information
fr: Informations personnelles

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Preface First
fr: Première préface

en: Postscript First
fr: Postscript Premier

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Main menu
fr: Menu principal

en: Petition
fr: Pétition

en: Installing @drupal
fr: Installation de @drupal

en: The installation has encountered an error.
fr: Une erreur s'est produite durant l'installation.

en: Installed %module module.
fr: Le module %module a été installé.

en: Sidebar First
fr: Première barre latérale

en: My Account
fr: Mon compte

en: Message settings
fr: Paramètres de Message

en: Submitted by !username on !datetime
fr: Soumis par !username le !datetime

en: Secondary menu
fr: Menu secondaire

en: Log Out
fr: Se déconnecter

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fr: Utilisez les étiquettes pour regrouper les articles sur des sujets similaires dans des catégories.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
fr: Saisissez une liste de mots séparés par des virgules pour décrire votre contenu.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fr: Utilisez les <em>articles</em> pour des contenus possédant une temporalité tels que des actualités, des communiqués de presse ou des billets de blog.

en: Upload an image to go with this article.
fr: Transférer une image pour accompagner cet article.

en: Sidebar Second
fr: Seconde barre latérale

en: Header First
fr: Premier en-tête

en: Header Second
fr: Second en-tête

en: Preface Second
fr: Deuxième préface

en: Preface Third
fr: Troisième préface

en: Postscript Third
fr: Postscript Troisième

en: Footer First
fr: Premier pied de page

en: Footer Second
fr: Deuxième pied de page

en: User Bar First
fr: Première barre utilisateur

en: User Bar Second
fr: Seconde barre utilisateur

en: Add a Contact
fr: Ajouter un contact

en: Display block title
fr: Afficher le titre du bloc
