Accounting modules (7.x-1.0) - en to de translation catalogue (27 entries)

en: Title
de: Titel

en: Transactions
de: Transaktionen

en: Subject
de: Betreff

en: Date
de: Datum

en: To
de: An

en: From
de: Von

en: Customer
de: Kunde

en: Amount
de: Betrag

en: Invoice
de: Rechnung

en: Invoices
de: Rechnungen

en: Timesheet
de: Zeiterfassung

en: Note
de: Hinweis

en: Accounts
de: Konten

en: Transaction
de: Transaktion

en: Date Popup
de: Datums-Popup

en: Account
de: Benutzerkonto

en: Report
de: Bericht

en: Backup and Migrate
de: Sichern und Migrieren

en: Main menu
de: Hauptmenü

en: Menu items for any enabled features.
de: Menüpunkte für aktivierte Features.

en: User menu
de: Benutzermenü

en: Invoice status
de: Rechnungsstand

en: The <em>Navigation</em> menu contains links intended for site visitors. Links are added to the <em>Navigation</em> menu automatically by some modules.
de: Das <em>Navigations-Menü</em> enthält Links, die für Website-Besucher vorgesehen sind. Manche Module fügen automatisch Links zum <em>Navigationsmenu</em> hinzu.

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
de: Das <em>Benutzer</em> Menü beinhalt Links, die zum Benutzerkonto gehören,  sowie den „Abmelden“-Link.

en: The <em>Management</em> menu contains links for administrative tasks.
de: Das <em>Management-Menü</em> enthält Links für administrative Aufgaben.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
de: Das <em>Hauptmenü</em> wird oft benutzt, um die Hauptbereiche der Website anzuzeigen, häufig in einer Top-Navigationsleiste.

en: Management
de: Verwaltung
