Acquia Connector (7.x-4.4) - en to da translation catalogue (28 entries)

en: Delete
da: Slet

en: Cancel
da: Annullér

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: - None -
da: - Ingen -

en: The configuration options have been saved.
da: Indstillingerne er blevet gemt.

en: Unknown
da: Ukendt

en: Active
da: Aktiv

en: Manual update check
da: Manuel søgning efter opdateringer

en: Inactive
da: Inaktiv

en: Identifier
da: Identifikator

en: Site status
da: Site-status

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
da: Øg hukommelsesgrænsen ved at redigere memory_limit i %configuration-file og derefter genstarte webserveren (eller kontakt din systemadministrator eller udbyder for at få hjælp).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
da: Kontakt din systemadministrator eller udbyder for at få hjælp til at øge PHPs hukommelsesgrænse.

en: !icon Subscription not active
da: !icon Abonnement inaktivt

en: Drupal core requires @drupal_php_memory_limit, but to take advantage of all the features of Acquia Drupal, we recommend @acquia_php_memory_limit (or more).
da: Drupal core kræver @drupal_php_memory_limit, men for at drage nytte af alle funktionerne i Acquia Drupal anbefaler vi @acquia_php_memory_limit (eller mere).

en: PHP memory limit (Acquia Drupal)
da: PHP hukommelsesgrænse (Acquia Drupal)

en: @memory_minimum_limit (or more) is recommended
da: @memory_minimum_limit (eller mere) anbefales

en: Your PHP memory limit is currently set at %current_memory_limit. Increasing this to %memory_minimum_limit (or more) is recommended to help prevent errors in the installation process and later during operation of the site.
da: Din PHP hukommelsesgrænse er i øjeblikket sat til %current_memory_limit. Det anbefales at øge dette til %memory_minimum_limit (eller mere) for at forhindre fejl i installationsprocessen eller senere ved brug af sitet.

en: Could not create stream context
da: Kunne ikke oprette stream context

en: Search is being provided by the !as network service.
da: Søgning stilles til rådighed af !as som en netværkstjeneste.

en: Always allow advanced syntax for Acquia Search
da: Tillad altid avanceret syntax i Acquia Search

en: If enabled, all Acquia Search keyword searches may use advanced <a href="@url">Lucene syntax</a> such as wildcard searches, fuzzy searches, proximity searches, boolean operators and more via the Extended Dismax parser. If not enabled, this syntax wll only be used when needed to enable wildcard searches.
da: Brug avanceret <a href="@url">Lucene syntaks</a> med alle Acquia Search søgninger, som f.eks. wildcard-søgninger, fuzzy søgninger, geografiske søgninger, boolske operatorer m.m. vha. Extended Dismax-fortolkeren. Ellers bruges denne syntaks kun når den er nødvendig for at lave wildcard-søgninger.

en: The Acquia Search module is using SSL to protect the privacy of your content.
da: Acquia Search-modulet bruger SSL til at beskytte dit indhold.

en: In order to protect the privacy of your content with the Acquia Search module you must have SSL support enabled in PHP on your host.
da: For at sikre fortroligheden af dit indhold med Acquia Search-modulet skal PHPs SSL-understøttelse være slået til på din server.

en: Provides integration between your Drupal site and Acquia's hosted search service.
da: Integrerer dit Drupal site med Acquias hostede søgetjeneste.

en: Incompatible API version
da: Inkompatibel API version
