Acquia Connector (7.x-4.9) - en to ur translation catalogue (10 entries)

en: Delete
ur: حذف کریں

en: Cancel
ur: منسوخ کریں

en: Disabled
ur: غیر فعال

en: Enabled
ur: فعال

en: This action cannot be undone.
ur: یہ عمل ناقابلِ واپسی ہے۔

en: - None -
ur: - کوئی بھی نہیں -

en: The configuration options have been saved.
ur: کنفگریشن کے انتخابت محفوظ کرلیے گۓ ھیں۔

en: Active
ur: فعال

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
ur: فائل %configuration-file میں memory_limit پیرامیٹر میں ترمیم کرکے میموری کی حد میں اضافہ کریں اور پھر اپنے ویب سرور کو دوبارہ شروع کریں (یا مدد کے لیے اپنے سسٹم ایڈمنسٹریٹر یا ہوسٹنگ فراہم کنندہ سے رابطہ کریں)۔

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
ur: اپنی پی ایچ پی میموری کی حد بڑھانے میں مدد کے لیے اپنے سسٹم ایڈمنسٹریٹر یا ہوسٹنگ فراہم کنندہ سے رابطہ کریں۔
