Acquia Lift Connector (7.x-2.0-rc1) - en to fr translation catalogue (78 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Next
fr: Suivant

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Audience
fr: Auditoire

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Go
fr: Allez

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: Edit
fr: Modifier

en: None
fr: Aucun(e)

en: Test
fr: Tester

en: Weight
fr: Poids

en: Name
fr: Nom

en: Save
fr: Enregistrer

en: Rename
fr: Renommer

en: Add another
fr: En ajouter un(e) autre

en: Active
fr: Actif

en: Filter
fr: Filtrer

en: Inactive
fr: Inactif

en: Start date
fr: Date de début

en: Goal
fr: Objectif

en: Clicks
fr: Clics

en: Close
fr: Fermer

en: Metrics
fr: Métriques

en: Identity
fr: Identité

en: Definition
fr: Définition

en: Revert
fr: Rétablir

en: Selector
fr: Sélecteur

en: Extend
fr: Extension

en: or
fr: ou

en: All pages
fr: Toutes les pages

en: Select...
fr: Sélectionner...

en: Everyone
fr: Tout le monde

en: Add context
fr: Ajouter un contexte

en: Close window
fr: Fermer la fenêtre

en: Show all
fr: Tout afficher

en: About
fr: À propos

en: Reports
fr: Rapports

en: Target
fr: Cible

en: Error message
fr: Message d'erreur

en: Test settings
fr: Paramètres de test

en: start
fr: début

en: Add variation
fr: Ajouter une variation

en: Add an option
fr: Ajouter une option

en: of
fr: sur

en:  days
fr:  jours

en: Control
fr: Contrôle

en: New name
fr: Nouveau nom

en: Processed @current out of @total.
fr: @current sur @total traité(s).

en: Help?
fr: Besoin d'aide ?

en: Change status
fr: Changer de statut

en: This action cannot be undone!
fr: Cette action est irréversible.

en: Need help?
fr: Besoin d'aide ?

en: Show fewer
fr: En afficher moins

en: Unarchive
fr: Désarchiver

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
fr: Une erreur est survenue lors du traitement de %error_operation avec les arguments : @arguments

en: Ensure that each block description is unique.
fr: Assurez-vous que chaque description de bloc est unique.

en: Personalization
fr: Personnalisation

en: Collapse
fr: Replier

en: Winner
fr: Gagnant

en: View reports
fr: Voir les rapports

en: Goals
fr: Objectifs

en: Change type
fr: Modifier le type

en: -Select-
fr: -Sélectionner-

en: Variation title
fr: Titre de la variation

en: Show help
fr: Afficher l'aide

en: Horizontal orientation
fr: Orientation horizontale

en: Vertical orientation
fr: Orientation verticale

en: Tray orientation changed to @orientation.
fr: L'orientation du sous-menu est maintenant @orientation.

en: Tray "@tray" closed.
fr: Le tiroir "@tray" est fermé.

en: Tray "@tray" opened.
fr: Le tiroir "@tray" est ouvert.

en: The @library library is not present
fr: La bibliothèque @library n'est pas présente

en: Hide help
fr: Cacher l'aide

en: Show all options
fr: Afficher toutes les options
