AdaptiveTheme (7.x-3.0-rc1) - en to ja translation catalogue (105 entries)

en: Type
ja: タイプ

en: Comments
ja: コメント

en: More
ja: 続き

en: Home page
ja: ホームページ

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Go
ja: 実行

en: Size
ja: サイズ

en: Search
ja: 検索

en: None
ja: なし

en: Weight
ja: ウェイト

en: Center
ja: 中央

en: Types
ja: タイプ

en: Settings
ja: 設定

en: Go to previous page
ja: 前のページへ

en: up
ja: 上

en: Go to parent page
ja: 親ページへ移動

en: Go to next page
ja: 次のページへ

en: Help
ja: ヘルプ

en: Font
ja: フォント

en: Main
ja: メイン

en: Layout
ja: レイアウト

en: Keywords
ja: キーワード

en: Advanced search
ja: 高度な検索

en: Titles
ja: タイトル

en: Separator
ja: セパレーター

en: Bottom
ja: ボトム

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Custom
ja: カスタム

en: Normal
ja: ノーマル

en: Centered
ja: 中央

en: Updated:
ja: 更新:

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: Add new comment
ja: コメントを追加

en: Case
ja: 大文字小文字

en: Request new password
ja: パスワードの再発行

en: Languages
ja: 言語

en: Middle
ja: 中

en: Alignment
ja: 位置揃え

en: Unit
ja: 単位

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Create new account
ja: アカウントの作成

en: White
ja: 白

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: You are here
ja: 現在地

en: Bold
ja: ボールド

en: Menus
ja: メニュー

en: Page width
ja: ページ幅

en: Permalink
ja: パーマリンク

en: Debug
ja: デバッグ

en: Left above
ja: 左上

en: Right above
ja: 右上

en: Left below
ja: 左下

en: Right below
ja: 右下

en: Greek
ja: ギリシャ語

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: Containing any of the words
ja: 以下のいずれかのワードを含む

en: Containing the phrase
ja: 以下のフレーズを含む

en: Containing none of the words
ja: 以下のいずれのワードも含まない

en: Landscape
ja: 風景

en: Portrait
ja: 顔写真

en: Error message
ja: エラーメッセージ

en: Warning message
ja: 警告メッセージ

en: Metatags
ja: メタタグ

en: First sidebar
ja: 第1サイドバー

en: Second sidebar
ja: 第2サイドバー

en: Main menu
ja: メインメニュー

en: Upper case
ja: 大文字

en: Lower case
ja: 小文字

en: Latin
ja: ラテン語

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: Styles
ja: スタイル

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Page top
ja: ページの先頭

en: Page bottom
ja: ページの最後

en: Design
ja: デザイン

en: Sidebar first
ja: 第１サイドバー

en: Max width
ja: 最大の幅

en: Submitted by !username on !datetime
ja: 作成者:!username 作成日:!datetime

en: (active tab)
ja: (アクティブなタブ)

en: Status message
ja: ステータスメッセージ

en: Khmer
ja: クメール語

en: Highlighted
ja: ハイライト

en: Sidebar second
ja: 第２サイドバー

en: Site logo
ja: サイトロゴ

en: Choose sidebar layout
ja: サイドバーのレイアウトを選択

en: <strong>Choose sidebar positions</strong>
ja: <strong>サイドバーの位置を選択</strong>

en: Set sidebar widths
ja: サイドバーの幅の設定

en: <strong>Set the width of each sidebar</strong>
ja: <strong>各サイドバーの幅</strong>

en: Set the page width
ja: ページの幅

en: <strong>Set the page width</strong>
ja: <strong>ページの幅の設定</strong>

en: Standard Screen Media Queries
ja: 標準のスクリーンメディア クエリー

en: Media query for this layout
ja: このレイアウトのためのメディア クエリー

en: Tablet Landscape Media Queries
ja: ワイドタブレット メディアクエリー

en: Tablet Portrait Media Queries
ja: ナロー タブレット メディアクエリー

en: Enter a comma seperated list of fonts, with no trailing comma. Names with spaces should be wrapped in single quotes, for example <code>'Times New Roman'</code>.
ja: カンマで区切られたフォントのリストを入力します。末尾にカンマは入りません。スペースを含む名前は、一重引用符で囲む必要があります (例: <code>'Times New Roman'</code>)。

en: One Column Stacked
ja: 一コラム 固定

en: One Column Vertical Sidebars
ja: 一コラム 垂直サイドバー

en: Two Sidebars Left
ja: サイドバー2つ左

en: Two Sidebars Left Stacked
ja: サイドバー2つ左 固定

en: Two Sidebars Right
ja: サイドバー2つ右

en: Paste the Google font name, e.g. <code>Open Sans Condensed</code>. Only add one font.
ja: Googleフォント名を貼り付けてください (例: <code>Open Sans Condensed</code>。フォントを1つだけ追加します。

en: Enter a comma seperated list of valid CSS selectors, with no trailing comma, such as <code>.node-content, .block-content</code>. Note that due to security reason you cannot use the greater than symbol (>) as a child combinator selector.
ja: 有効なCSSセレクタのカンマ区切りリストを入力します。末尾にカンマ ( <code>.node-content, .block-content</code>など) はありません。セキュリティ上の理由により、子コンビネータセレクタとして大なり記号 (>) を使用することはできません。
