AdaptiveTheme (7.x-3.0) - en to nl translation catalogue (101 entries)

en: Comments
nl: Reacties

en: More
nl: Meer

en: Home page
nl: Voorpagina

en: Categories
nl: Categorieën

en: Go
nl: Filter

en: Size
nl: Grootte

en: Search
nl: Zoeken

en: None
nl: Geen

en: Weight
nl: Gewicht

en: Center
nl: Gecentreerd

en: Types
nl: Soorten

en: none
nl: geen

en: Go to previous page
nl: Ga naar vorige pagina

en: up
nl: omhoog

en: Go to parent page
nl: Naar de bovenliggende pagina

en: Go to next page
nl: Ga naar volgende pagina

en: Font
nl: Lettertype

en: Main
nl: Hoofd

en: Layout
nl: Lay-out

en: Keywords
nl: Trefwoorden

en: Advanced search
nl: Uitgebreid zoeken

en: Titles
nl: Titels

en: Separator
nl: Scheidingsteken

en: Header
nl: Kop

en: Footer
nl: Voet

en: Custom
nl: Aangepast

en: Normal
nl: Normaal

en: Updated:
nl: Bijgewerkt:

en: User login
nl: Gebruikerslogin

en: Add new comment
nl: Reactie toevoegen

en: Case
nl: Hoofdlettergebruik

en: Request new password
nl: Nieuw wachtwoord aanvragen

en: Languages
nl: Talen

en: Middle
nl: Midden

en: Alignment
nl: Uitlijning

en: Unit
nl: Eenheid

en: Sidebar
nl: Zijbalk

en: Left
nl: Links

en: Right
nl: Rechts

en: Create new account
nl: Nieuw account aanmaken

en: White
nl: Wit

en: Unpublished
nl: Niet gepubliceerd

en: You are here
nl: U bent hier

en: Bold
nl: Vet

en: CSS Selectors
nl: CSS-selectors

en: Menus
nl: Menu's

en: Float
nl: Zwevendekommagetal

en: file system
nl: Bestandssysteem

en: Left above
nl: Links boven

en: Right above
nl: Rechts boven

en: Left below
nl: Links onder

en: Right below
nl: Rechts onder

en: Greek
nl: Grieks

en: Skip to main content
nl: Overslaan en naar de inhoud gaan

en: Accessibility
nl: Toegankelijkheid

en: Containing any of the words
nl: Bevat een van de woorden

en: Containing the phrase
nl: Bevat de woordcombinatie

en: Containing none of the words
nl: Bevat geen van de woorden

en: Custom CSS
nl: Aangepaste CSS

en: Fonts
nl: Lettertypen

en: Main Content
nl: Hoofdinhoud

en: Landscape
nl: Landschap

en: Portrait
nl: Portret

en: Error message
nl: Foutmelding

en: Warning message
nl: Waarschuwingsbericht

en: Light
nl: Licht

en: First sidebar
nl: Eerste zijbalk

en: Second sidebar
nl: Tweede zijbalk

en: Main menu
nl: Hoofdmenu

en: Secondary
nl: Secundair

en: Upper case
nl: Hoofdletters

en: Lower case
nl: Kleine letters

en: Latin
nl: Latijn

en: Vietnamese
nl: Vietnamees

en: Styles
nl: Stijlen

en: Naked
nl: Naakt

en: Breadcrumbs
nl: Kruimelpad

en: Main content
nl: Hoofdinhoud

en: Page top
nl: Bovenkant pagina

en: Page bottom
nl: Onderkant pagina

en: Sidebar first
nl: Eerste zijbalk

en: Max width
nl: Maximale breedte

en: Custom path
nl: Aangepast pad

en: Submitted by !username on !datetime
nl: Door !username op !datetime

en: (active tab)
nl: (actieve tabblad)

en: Status message
nl: Statusbericht

en: Public files
nl: Publieke bestanden

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
nl: De map %directory bestaat niet en kon niet worden aangemaakt.

en: Menu Bar
nl: Menubalk

en: Highlighted
nl: Geaccentueerd

en: Sidebar second
nl: Tweede zijbalk

en: Site logo
nl: Sitelogo

en: Tertiary
nl: Tertiaire

en: Secondary navigation
nl: Secundair menu

en: Dark
nl: Donker

en: One column
nl: Één kolom

en: Headings
nl: Koppen

en: Apple touch icons
nl: Apple touch-iconen

en: Debuggers
nl: Ontwikkelhulpen

en: Show window size - appears in the bottom right corner
nl: Vensterformaat tonen (verschijnt rechtsonder in de hoek)

en: Append the page title to the breadcrumb trail
nl: Plaats de paginatitel achter het kruimelpad
