AdaptiveTheme (7.x-3.2) - en to id translation catalogue (86 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Type
id: Jenis

en: Comments
id: Komentar

en: More
id: Selengkapnya

en: Home page
id: Beranda

en: Categories
id: Kategori

en: Go
id: Cari

en: Size
id: Ukuran

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: Weight
id: Bobot

en: Center
id: Tengah

en: Types
id: Jenis-jenis

en: none
id: tidak ada

en: Go to previous page
id: Ke halaman sebelumnya

en: up
id: ke atas

en: Go to parent page
id: Ke halaman induk

en: Go to next page
id: Ke halaman selanjutnya

en: Help
id: Bantuan

en: Font
id: fonta

en: Move
id: Pindah

en: Layout
id: Tata letak

en: Keywords
id: Kata kunci

en: Advanced search
id: Pencarian lanjutan

en: Separator
id: Pemisah

en: Extensions
id: Ekstensi

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Custom
id: Tersuai

en: Updated:
id: Di-update:

en: User login
id: Login pengguna

en: Add new comment
id: Tambah komentar baru

en: Case
id: Kasus

en: Leaderboard
id: Papan peringkat

en: Request new password
id: Lupa sandi

en: Languages
id: Bahasa-bahasa

en: Middle
id: Tengah

en: Alignment
id: Perataan

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Create new account
id: Buat akun baru

en: White
id: Putih

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: You are here
id: Anda di sini

en: Bold
id: Tebal

en: Menus
id: Menu

en: Page width
id: Lebar halaman

en: Float
id: Pecahan

en: Permalink
id: Link permanen

en: Hide
id: Sembunyikan

en: file system
id: sistem file

en: Left above
id: Kiri atas

en: Right above
id: Kanan atas

en: Left below
id: Kanan bawah

en: Right below
id: Kanan bawah

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Containing any of the words
id: Berisi salah satu kata

en: Containing the phrase
id: Berisi frase

en: Containing none of the words
id: Tidak berisi kata

en: Main Content
id: Konten Utama

en: Error message
id: Pesan kesalahan

en: User account
id: Keanggotaan

en: Warning message
id: Pesan peringatan

en: First sidebar
id: Sidebar pertama

en: Main menu
id: Menu utama

en: Secondary
id: Sekunder

en: Upper case
id: Huruf Kapital

en: Lower case
id: Huruf kecil

en: Styles
id: Gaya

en: Main content
id: Konten utama

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: Sidebar first
id: Sidebar pertama

en: Submitted by !username on !datetime
id: Ditulis oleh !username pada !datetime

en: Column 3
id: Kolom 3

en: Column 4
id: Kolom 4

en: Secondary menu
id: Menu sekunder

en: Main Menu
id: Menu Utama

en: (active tab)
id: (tab aktif)

en: Status message
id: Pesan status

en: Public files
id: File untuk umum

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
id: Direktori %directory tidak ada dan tidak dapat dibuat.

en: Menu Bar
id: Bilah menu

en: Sidebar second
id: Sidebar kedua

en: Aside
id: di samping

en: Tertiary
id: Tersier

en: AT Subtheme Custom Page Layout
id: Susunan laman kustom AT Subtema
