Google AdSense integration (7.x-1.14) - en to id translation catalogue (126 entries)

en: Title
id: Judul

en: Show on every page except the listed pages.
id: Tampilkan pada semua halaman kecuali halaman berikut.

en: Show on only the listed pages.
id: Tampilkan hanya pada halaman berikut.

en: Group
id: Grup

en: Description
id: Deskripsi

en: Administration
id: Administrasi

en: Content types
id: Jenis konten

en: Advanced options
id: Opsi lanjutan

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: Image
id: Gambar

en: Settings
id: Pengaturan

en: Path
id: Jalur

en: Text
id: Teks

en: Timestamp
id: Tanda waktu

en: Horizontal
id: Horisontal

en: Vertical
id: Vertikal

en: Block
id: Blok

en: Custom
id: Tersuai

en: Visibility
id: Visibilitas

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Egypt
id: Mesir

en: Palestine
id: Palestina

en: New Zealand
id: Selandia Baru

en: Cuba
id: Kuba

en: Brazil
id: Brasil

en: Chile
id: Chili

en: Jamaica
id: Jamaika

en: Japan
id: Jepang

en: Poland
id: Polandia

en: Singapore
id: Singapura

en: Turkey
id: Turki

en: Day
id: Hari

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Background color
id: Warna latar belakang

en: Text color
id: Warna teks

en: Role
id: Peran

en: Referrer
id: Dirujuk oleh

en: Button
id: Tombol

en: Square
id: Kotak

en: Leaderboard
id: Papan peringkat

en: Top pages
id: Halaman populer

en: Both
id: Keduanya

en: Last
id: Terakhir

en: Anonymous
id: Anonim

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
id: Tampilkan jika kode PHP berikut menghasilkan <code>TRUE</code> (mode-PHP, hanya untuk yang mengerti).

en: Germany
id: Jerman

en: Afghanistan
id: Afganistan

en: Algeria
id: Aljazair

en: American Samoa
id: Samoa Amerika

en: Antigua and Barbuda
id: Antigua dan Barbuda

en: Bahamas
id: Bahama

en: Bangladesh
id: Banglades

en: Belarus
id: Belarusia

en: Belgium
id: Belgia

en: Bosnia and Herzegovina
id: Bosnia dan Herzegovina

en: Botswana
id: Boswana

en: Brunei
id: Brunei Darussalam

en: Cambodia
id: Kamboja

en: Cameroon
id: Kamerun

en: Canada
id: Kanada

en: China
id: Cina

en: Colombia
id: Kolombia

en: Costa Rica
id: Kosta Rika

en: Cyprus
id: Siprus

en: Czech Republic
id: Republik Ceko

en: Dominica
id: Dominika

en: Dominican Republic
id: Republik Dominika

en: Ecuador
id: Ekuador

en: Finland
id: Finlandia

en: France
id: Perancis

en: Greece
id: Yunani

en: Hungary
id: Hungaria

en: Iceland
id: Islandia

en: Iraq
id: Irak

en: Ireland
id: Irlandia

en: Italy
id: Italia

en: Jordan
id: Jordania

en: Kyrgyzstan
id: Kirgistan

en: Luxembourg
id: Luksemburg

en: Madagascar
id: Madagaskar

en: Maldives
id: Maladewa

en: Mexico
id: Meksiko

en: Morocco
id: Maroko

en: Netherlands
id: Belanda

en: Nicaragua
id: Nikaragua

en: Norway
id: Norwegia

en: Papua New Guinea
id: Papua Nugini

en: Philippines
id: Filipina

en: Pitcairn Islands
id: Kepulauan Pitcairn

en: Romania
id: Rumania

en: Russia
id: Rusia

en: Saudi Arabia
id: Arab Saudi

en: Solomon Islands
id: Kepulauan Solomon

en: South Africa
id: Afrika Selatan

en: Spain
id: Spanyol

en: Sweden
id: Swedia

en: Switzerland
id: Swiss

en: Trinidad and Tobago
id: Trinidad dan Tobago

en: Ukraine
id: Ukraina

en: United Arab Emirates
id: Uni Emirat Arab

en: United Kingdom
id: Inggris

en: United States
id: Amerika Serikat

en: Uzbekistan
id: Usbekistan

en: English
id: Bahasa Inggris

en: Spanish
id: Bahasa Spanyol

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: White
id: Putih

en: South Korea
id: Korea Selatan

en: Saint Vincent and the Grenadines
id: Saint Vincent dan Grenadines

en: British Virgin Islands
id: Kepulauan Virgin Inggris

en: U.S. Virgin Islands
id: A.S. Virgin Islands

en: Gray
id: Abu-abu

en: Percentage
id: Persentase

en: Croatia
id: Kroasia

en: Block description
id: Keterangan blok

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
id: Jika mode-PHP dipilih, masukkan kode PHP anda di antara %php. Memasukkan kode PHP yang tidak benar bisa merusak situs Drupal anda.

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">block overview page</a>.
id: Penjelasan singkat blok anda. Digunakan pada <a href="@overview">halaman tinjauan blok</a>.

en: More information
id: Informasi selengkapnya

en: Black
id: Hitam

en: Indonesian
id: Bahasa Indonesia

en: Web services
id: Layanan-layanan web

en: pixels
id: piksel

en: Billboard
id: Papan iklan
