Advanced Forum (7.x-2.1) - en to it translation catalogue (109 entries)

en: Title
it: Titolo

en: delete
it: elimina

en: 1 post | @count posts
it[0]: 1 contenuto
it[1]: @count contenuti

en: On
it: Acceso

en: new
it: nuovo

en: updated
it: aggiornato

en: Search
it: Cerca

en: None
it: Nessuno

en: Container
it: Contenitore

en: Settings
it: Impostazioni

en: edit
it: modifica

en: Top
it: In cima

en: Forum name
it: Nome del forum

en: Statistics
it: Statistiche

en: n/a
it: n/d

en: Last post
it: Ultimo contenuto

en: Up
it: Su

en: General
it: Generale

en: !time ago
it: !time fa

en: Add new comment
it: Aggiungi un commento

en: Down
it: Giù

en: reply
it: rispondi

en: 1 new | @count new
it[0]: 1 nuovo
it[1]: @count nuovi

en: Topics
it: Argomenti

en: Period
it: Punto

en: Posts
it: Messaggi

en: Fade
it: Dissolvenza

en: Forums
it: Forum

en: Mark all topics read
it: Segna tutte le discussioni come lette

en: Mark all forums read
it: Segna tutti i forum come letti

en: on
it: il

en: Sticky
it: Sempre in cima

en: Reason
it: Ragione

en: Enter the terms you wish to search for.
it: Inserisci i termini da cercare.

en: Hot topic threshold
it: Soglia degli argomenti 'caldi'.

en: Sort
it: Ordinamento

en: Joined
it: Iscritto

en: Edit forum
it: Modifica il forum

en: sort by @s
it: ordina per @s

en: !title<br />by !author<br />@date_posted
it: !title<br />da !author<br />@date_posted

en: !title<br />by !author<br />@time ago
it: !title<br />da !author<br />@time ago

en: by !author<br />@date_posted
it: da !author<br />@date_posted

en: by !author<br />@time ago
it: da !author<br />@time ago

en: New posts
it: Nuovi post

en: User picture preset
it: Immagine predefinita per gli utenti

en: Advanced forum style
it: Stile Advanced forum

en: Choose which style to use for your forums. This will apply independent of site theme.
it: Scegli lo stile da utilizzare per i tuoi forum. Esso verrà applicato indipendentemente dal tema del sito.

en: Forum and topic lists
it: Elenchi di forum e argomenti

en: Get the number of new comments per forum on the forum list
it: Visualizza il numero di nuovi commenti per forum nella lista dei forum

en: Core forum shows the number of new topics. If checked, Advanced Forum will get the number of new comments as well and show it under "posts" on the forum overview. Slow query not recommended on large forums.
it: Il modulo forum visualizza il numero di nuove discussioni. "Advanced Forum" conterà anche i nuovi commenti e li mostrerà stto "discussioni" nel sommario del forum. Si tratta di una interrogazione del database lenta, non è raccomandato per forum molto grandi.

en: Number of characters to display for the topic title
it: Numero di caratteri da visualizzare per i titoli delle discussioni

en: Used on main forum page. Enter 0 to use the full title.
it: Utilizzato nella pagina principale del forum. Inserire 0 per visualizzare il titolo per intero.

en: Post reply
it: Invia risposta

en: Last Page
it: Ultima pagina

en: Configure Advanced Forum with these settings.
it: Configura le impostazioni di Advanced Forum.

en: Enables the look and feel of other popular forum software.
it: Abilita l'aspetto di altri noti forum

en: What's Going On?
it: Che sta succedendo?

en: Currently active users: !current_total (!current_users users and !current_guests guests)
it: Utenti attualmente attivi: !current_total (!current_users utenti e !current_guests ospiti)

en: Topics: !topics, Posts: !posts, Users: !users
it: Discussioni: !topics, Messaggi: !posts, Utenti: !users

en: The number of posts a topic must have to be considered "hot".
it: Il numero di messaggi per il quale una discussione è da considerarsi "calda" (hot).

en: You are not allowed to post new content in the forum.
it: Non hai il permesso di pubblicare nuovi contenuti nel forum.

en: No new
it: Nessuno nuovo

en: New @node_type
it: Nuovo @node_type

en: View topic
it: Visualizza argomento

en: Topic Icon
it: Icona argomento

en: Icon that shows new posts, hot, sticky, locked, etc.
it: Icona che indica argomenti nuovi, molto discussi, fissi in cima, chiusi, ecc.

en: Forum topic list
it: Lista argomenti del forum

en: Displays the forum topic list as a view.
it: Visualizza la lista argomenti del forum come una vista.

en: Total pages shown
it: Totale pagine mostrate

en: Total number of page numbers to show, including initial numbers and one final. 0 hides pager.
it: Numero totale di pagine da mostrare, inclusi i numeri iniziali e una finale. 0 nasconde il pager.

en: No new posts
it: Nessun nuovo post

en: Hot topic with new posts
it: Tema caldo con nuovi messaggi

en: Sticky topic
it: Discussione sempre in cima agli elenchi

en: Locked topic
it: Argomento chiuso

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
it: Inserisci la gerarchia nelle breadcrumbs

en: Choose which node types will have the forum style applied.
it: Seleziona i tipi di contenuto ai quali verr&agrave; applicato lo stile forum

en: Style nodes when being displayed as teasers.
it: Applica lo stile ai nodi quando visualizzati come anteprima

en: If checked, selected node types will be styled even when they are in a teaser list.
it: Se selezionato, verr&agrave; applicato lo stile ai tipi di contenuto anche quando sono visualizzati come anteprima

en: Style nodes only if they have a forum term attached.
it: Applica lo stile ai nodi solo se hanno un termine di forum allegato

en: If checked, selected node types will be only styled if they are associated with a forum term.
it: Se selezionato, verr&agrave; applicato lo stile solo se i tipi di contenuto hanno un termine di forum allegato

en: Style all comments like forum replies.
it: Applica lo stile forum a tutti i commenti.

en: Forum: container
it: Forum: contenitore

en: Forum legend
it: Legenda forum

en: "@s" legend
it: "@s" legenda

en: Forum list
it: Elenco forum

en: A list of forums for the forum.
it: Un elenco di forum per il forum

en: Administer forums
it: Amministra i forum

en: Add, delete or modify forums
it: Aggiungi, cancella o modifica i forum

en: Modify this forum
it: Modifica questo forum

en: <a href="@login">Log in</a> to post new content in the forum.
it: <a href="@login">Accedi</a> per inserire nuovi contenuti nel forum.

en: View Forums
it: Vedi Forum

en: Add a tab for forum view page.
it: Aggiungi una scheda per visualizzare la pagina forum.

en: None (original image)
it: Nessuno (immagine originale)

en: Quick reply
it: Risposta rapida

en: First unread
it: Primo non letto

en: View active posts in this forum
it: Visualizza argomenti attivi in questo forum

en: View unanswered posts in this forum
it: Visualizza argomenti non risposti in questo forum

en: View new posts in this forum
it: Visualizza nuovi argomenti in questo forum

en: View active forum posts
it: Visualizza argomenti attivi nel forum

en: View unanswered forum posts
it: Visualizza argomenti non risposti in questo forum

en: View new forum posts
it: Visualizza nuovi argomenti del forum

en: - Forum Tools -
it: - Strumenti Forum -

en: (Reply to #!post_position)
it: Rispondi a # !post_position

en: Disable breadcrumbs
it: Disabilita briciole di pane

en: Collapsible forum containers
it: Contenitori forum espandibili

en: Topic locked
it: Argomento chiuso

en: Administer Advanced Forum
it: Amministra Forum Avanzato

en: View Advanced Forum statistics
it: Visualizza statistiche Forum Avanzato

en: If checked, every comment will be styled as if it were a forum reply.
it: Se selezionato, verr&agrave; applicato lo stile delle risposte forum a tutti i commenti.
