aGov (7.x-1.0-rc1) - en to hu translation catalogue (86 entries)

en: Home
hu: Címlap

en: Slideshow
hu: Diavetítés

en: Title
hu: Cím

en: Body
hu: Törzs

en: Status
hu: Állapot

en: Content
hu: Tartalom

en: Type
hu: Típus

en: Read more
hu: Tovább

en: Cost
hu: Költség

en: Last Updated
hu: Utoljára módosítva

en: Tags
hu: Címkék

en: File
hu: Fájl

en: Date
hu: Dátum

en: Search
hu: Keresés

en: Weekly
hu: Heti

en: Image
hu: Kép

en: Save
hu: Mentés

en: Time
hu: Idő

en: URL
hu: Webcím

en: Menu
hu: Menü

en: Event
hu: Esemény

en: Text
hu: Szöveg

en: Continue
hu: Folytatás

en: Error
hu: Hiba

en: Contact
hu: Kapcsolat

en: Year
hu: Év

en: Logo
hu: Logó

en: Header
hu: Fejléc

en: Location
hu: Helyszín

en: Month
hu: Hónap

en: Amount
hu: Összeg

en: Events
hu: Események

en: here
hu: ide

en: Start
hu: Kezdete

en: Text color
hu: Szövegszín

en: Add new comment
hu: Új hozzászólás

en: Additional options
hu: További beállítások

en: Add a comment
hu: Hozzászólás írása

en: Sidebar
hu: Oldalsáv

en: Slide
hu: Csúsztatás

en: Reference
hu: Referencia

en: Permissions
hu: Jogosultságok

en: Promotions
hu: Népszerűsítések

en: Promotion
hu: Népszerűsítés

en: Link color
hu: Hivatkozás színe

en: Documents
hu: Dokumentumok

en: News
hu: Hírek

en: You are here
hu: Jelenlegi hely

en: Subtitle
hu: Alcím

en: Publications
hu: Közlemények

en: Feedback
hu: Visszajelzés

en: Finish
hu: Befejezés

en: Custom CSS
hu: Egyéni CSS

en: Contact Email
hu: Kapcsolattartó e-mail

en: Suggestions
hu: Javaslatok

en: Page Top
hu: Oldal teteje

en: Page Bottom
hu: Oldal alja

en: Main menu
hu: Főmenü

en: Example content
hu: Példa tartalom

en: @drupal installation complete
hu: A @drupal telepítése sikeres volt

en: Highlight
hu: Kiemelt

en: Header text
hu: Fejléc szövege

en: User menu
hu: Felhasználói menü

en: Main Menu
hu: Főmenü

en: Congratulations, you installed @drupal!
hu: A <em>@drupal</em> telepítése sikerült, gratulálunk!

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
hu: A fenti üzeneteket át kell nézni az <a href="@url">új webhely</a> meglátogatása előtt.

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
hu: A <em>Felhasználói</em> menü a felhasználói fiókhoz kapcsolódó hivatkozásokat tartalmazza. Például „Kijelentkezés”.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
hu: A <em>Fő</em> menü célja jellemzően a webhely főbb egységeinek hivatkozása, általában a felső navigációs sávban.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
hu: Címkék használata a hasonló témájú tartalmak csoportosításához.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
hu: Vesszővel elválasztott szavak listája a tartalom jellemzésére.

en: Validate URL
hu: Webcím ellenőrzése

en: Event Date
hu: Esemény dátuma

en: Initializing
hu: Előkészítés

en: Read more link
hu: Továbbolvasás hivatkozása

en: Editing
hu: Szerkesztés

en: Main background
hu: Általános háttér

en: Header background
hu: Fejléc háttere

en: Timeframe
hu: Időintervallum

en: Slides
hu: Diák

en: Registration ID
hu: Regisztráció ID

en: Connect with us
hu: Keressen minket

en: switch it off
hu: kikapcsolás

en: Smaller text
hu: Kisebb szöveg

en: Larger text
hu: Nagyobb szöveg

en: Reset text size
hu: Szövegméret visszaállítása

en: Install example content
hu: Példatartalom telepítése
