aGov (7.x-1.0-rc1) - en to it translation catalogue (50 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Status
it: Stato

en: Content
it: Contenuto

en: Type
it: Tipo

en: Read more
it: Leggi tutto

en: Cost
it: Costo

en: Tags
it: Etichette

en: Date
it: Data

en: Search
it: Cerca

en: Weekly
it: Settimanalmente

en: Image
it: Immagine

en: Save
it: Salva

en: Time
it: Data e ora

en: Event
it: Evento

en: Text
it: Testo

en: Continue
it: Continua

en: Error
it: Errore

en: Contact
it: Contatto

en: Year
it: Anno

en: Header
it: Intestazione

en: Location
it: Posizione

en: Month
it: Mese

en: Amount
it: Importo

en: here
it: qui

en: Start
it: Inizio

en: Text color
it: Colore del testo

en: Add new comment
it: Aggiungi un commento

en: Sidebar
it: Barra laterale

en: Reference
it: Riferimento

en: Permissions
it: Permessi

en: Link color
it: Colore collegamenti

en: Documents
it: Documenti

en: You are here
it: Tu sei qui

en: Subtitle
it: Sottotitolo

en: Finish
it: Termina

en: Main menu
it: Menu principale

en: Example content
it: Contenuti di esempio

en: @drupal installation complete
it: Installazione di @drupal completata

en: Congratulations, you installed @drupal!
it: Congratulazioni, hai installato @drupal!

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
it: Controlla i messaggi in alto prima di visitare  <a href="@url">il tuo nuovo sito</a>.

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
it: Il menu <em>Utente</em> contiene collegamenti relativi al profilo utente, così come il collegamento per la disconnessione.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
it: Il <em>Menu principale</em> è usato in molti siti per elencare le sezioni principali del sito, spesso disposto in una barra orizzontale in alto.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
it: Utilizza i tag per organizzare in categorie i contenuti riguardanti lo stesso argomento.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
it: Scrivi una lista di parole (separate da virgola) per descrivere il tuo contenuto.

en: Validate URL
it: Convalida URL

en: Editing
it: Modifica

en: Main background
it: Sfondo principale

en: Header background
it: Sfondo intestazione

en: Slides
it: Slide
