aGov (7.x-1.0-rc1) - en to nl translation catalogue (74 entries)

en: Slideshow
nl: Diavoorstelling

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Content
nl: Inhoud

en: Read more
nl: Lees meer

en: Cost
nl: Kostprijs

en: Last Updated
nl: Laatst bijgewerkt

en: Tags
nl: Labels

en: File
nl: Bestand

en: Date
nl: Datum

en: Search
nl: Zoeken

en: Weekly
nl: Wekelijks

en: Image
nl: Afbeelding

en: Save
nl: Opslaan

en: Time
nl: Tijd

en: Event
nl: Evenement

en: Text
nl: Tekst

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Error
nl: Fout

en: Menu Block
nl: Menublok

en: Year
nl: Jaar

en: Header
nl: Kop

en: Location
nl: Locatie

en: Month
nl: Maand

en: Amount
nl: Bedrag

en: Events
nl: Evenementen

en: here
nl: hier

en: Start
nl: Begin

en: Text color
nl: Tekstkleur

en: Add new comment
nl: Reactie toevoegen

en: Add a comment
nl: Reageer

en: Sidebar
nl: Zijbalk

en: Slide
nl: Schuiven

en: Reference
nl: Referentie

en: Permissions
nl: Toegangsrechten

en: Promotions
nl: Aanbiedingen

en: Promotion
nl: Aanbieding

en: Link color
nl: Linkkleur

en: Documents
nl: Documenten

en: News
nl: Nieuws

en: You are here
nl: U bent hier

en: Quick Links
nl: Snelkoppelingen

en: Subtitle
nl: Ondertitel

en: Publications
nl: Publicaties

en: Skip to content
nl: Doorgaan naar inhoud

en: Finish
nl: Voltooien

en: Custom CSS
nl: Aangepaste CSS

en: Suggestions
nl: Suggesties

en: Publication
nl: Publicatie

en: Page Top
nl: Paginakop

en: Page Bottom
nl: Paginavoet

en: Main menu
nl: Hoofdmenu

en: Example content
nl: Voorbeeldinhoud

en: @drupal installation complete
nl: @drupal-installatie voltooid

en: Link to
nl: Link naar

en: Highlight
nl: Accentueren

en: User menu
nl: Gebruikersmenu

en: Main Menu
nl: Hoofdmenu

en: Congratulations, you installed @drupal!
nl: Gefeliciteerd, u heeft @drupal geïnstalleerd!

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
nl: Bekijk bovenstaande berichten voordat u <a href="@url">uw nieuwe website</a> bezoekt.

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
nl: Het <em>Gebruikersmenu</em> bevat links die verband houden met het gebruikersaccount en bevat de uitloggen-link.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
nl: Het <em>Hoofdmenu</em> wordt vaak gebruikt om de hoofdonderdelen van de website aan te geven bijvoorbeeld in een menu bovenaan de pagina.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
nl: Gebruik tags om artikelen over vergelijkbare onderwerpen in categorieën te groeperen.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
nl: Voer een kommagescheiden lijst van woorden in om de inhoud te beschrijven.

en: Validate URL
nl: URL valideren

en: Initializing
nl: Initialiseren

en: Editing
nl: Wordt gewijzigd

en: Main background
nl: Algemene achtergrond

en: Social Links
nl: Sociale links

en: Event details
nl: Evenementdetails

en: Social links
nl: Sociale links

en: Footer Menu
nl: Voetmenu

en: About Us
nl: Over ons

en: Registration ID
nl: Registratie-ID
