aGov (7.x-2.0-beta1) - en to ja translation catalogue (98 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Slideshow
ja: スライドショー

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Suffix
ja: 接尾語

en: Content
ja: コンテンツ

en: Description
ja: 説明

en: Read more
ja: 続きを読む

en: Administration
ja: 管理

en: Cost
ja: 原価

en: Tags
ja: タグ

en: Version
ja: バージョン

en: File
ja: ファイル

en: Date
ja: 日付

en: Image
ja: 画像

en: Name
ja: 名前

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: Top
ja: トップ

en: Icon
ja: アイコン

en: Time
ja: 時間

en: View
ja: ビュー

en: Visible
ja: 表示

en: Menu
ja: メニュー

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Event
ja: イベント

en: Text
ja: テキスト

en: Layout
ja: レイアウト

en: Statistics
ja: 統計

en: User
ja: ユーザー

en: Continue
ja: 継続

en: Error
ja: エラー

en: Contact
ja: コンタクト

en: Node
ja: ノード

en: Menu Block
ja: メニューブロック

en: Frequently Asked Questions
ja: FAQ

en: Question
ja: 質問

en: Answer
ja: 回答

en: Block
ja: ブロック

en: Bottom
ja: ボトム

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Location
ja: 場所

en: Fields
ja: フィールド

en: download
ja: ダウンロード

en: Events
ja: イベント

en: here
ja: こちら

en: Appearance
ja: テーマ

en: Blog
ja: ブログ

en: Add new comment
ja: コメントを追加

en: Destination
ja: 行き先

en: Hidden
ja: 非表示

en: Middle
ja: 中

en: The settings have not been saved because of the errors.
ja: エラーが発生したため、設定が保存されませんでした。

en: Slide
ja: スライド

en: Reference
ja: 参照

en: Style
ja: スタイル

en: Permissions
ja: 権限

en: Promotions
ja: プロモーション

en: Theme settings
ja: テーマの設定

en: Documents
ja: ドキュメント

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Subtitle
ja: 見出し2

en: Classes
ja: クラス

en: Feedback
ja: フィードバック

en: Finish
ja: 終了

en: Error message
ja: エラーメッセージ

en: Landing page
ja: ランディングページ

en: Inherit
ja: 継承

en: Warning message
ja: 警告メッセージ

en: Publication
ja: 公表

en: First sidebar
ja: 第1サイドバー

en: Second sidebar
ja: 第2サイドバー

en: Path to custom icon
ja: カスタムアイコンへのパス

en: Main menu
ja: メインメニュー

en: Landing Pages
ja: ランディングページ

en: Example content
ja: コンテンツの例

en: Compact
ja: コンパクト

en: @drupal installation complete
ja: @drupalのインストールが完了しました

en: Upload icon image
ja: アイコン画像のアップロード

en: Styles
ja: スタイル

en: Page top
ja: ページの先頭

en: Page bottom
ja: ページの最後

en: Navigation bar
ja: ナビゲーションバー

en: User menu
ja: ユーザーメニュー

en: Congratulations, you installed @drupal!
ja: おめでとうございます。@drupal のインストールが完了しました。

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
ja: 上記のメッセージを確認してから<a href="@url">あなたの新しいサイト</a> にアクセスしてください。

en: Status message
ja: ステータスメッセージ

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
ja: <strong>ユーザーメニュー</strong>に、ユーザーアカウント関係のリンクとログアウトリンクが含まれています。

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
ja: <strong>メイン</strong>メニューは多くのサイトで、サイト内の主な項目へのリンクのために使われます。最上部のナビゲーションバーとして表示されるのが一般的です。

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
ja: 投稿の要旨となる単語のリストを半角カンマで区切って入力してください。

en: Machine Name
ja: システム内部名称

en: Editing
ja: 編集

en: Highlighted
ja: ハイライト

en: Paragraphs
ja: パラグラフ

en: Basic Page
ja: 基本ページ
