aGov (7.x-2.0-beta1) - en to pt translation catalogue (90 entries)

en: Home
pt: Início

en: Slideshow
pt: Diaporama

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Save configuration
pt: Guardar configuração

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Content
pt: Conteúdo

en: Description
pt: Descrição

en: Read more
pt: Ler mais

en: Administration
pt: Administração

en: Cost
pt: Custo

en: Version
pt: Versão

en: File
pt: Ficheiro

en: Date
pt: Data

en: Image
pt: Imagem

en: Name
pt: Nome

en: Save
pt: Guardar

en: Help
pt: Ajuda

en: Top
pt: Topo

en: Icon
pt: Ícone

en: Time
pt: Hora

en: View
pt: Mostrar

en: Visible
pt: Visível

en: Teaser
pt: Resumo

en: Event
pt: Evento

en: Text
pt: Texto

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: User
pt: Utilizador

en: Continue
pt: Continuar

en: Error
pt: Erro

en: Menu Block
pt: Bloco de Menu

en: Frequently Asked Questions
pt: Perguntas Frequentes

en: Question
pt: Questão

en: Answer
pt: Resposta

en: Bottom
pt: Baixo

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Location
pt: Localização

en: Fields
pt: Campos

en: download
pt: descarregar

en: Events
pt: Eventos

en: here
pt: aqui

en: Appearance
pt: Aparência

en: Blog
pt: Blogue

en: Add new comment
pt: Adicionar novo comentário

en: Destination
pt: Destino

en: Hidden
pt: Oculto

en: Middle
pt: Meio

en: Dynamic
pt: Dinâmico

en: The settings have not been saved because of the errors.
pt: Os parâmetros não foram guardados porque existem erros.

en: Reference
pt: Referência

en: Style
pt: Estilo

en: Permissions
pt: Permissões

en: Promotions
pt: Promoções

en: Promotion
pt: Promoção

en: Theme settings
pt: Configurações de tema

en: Documents
pt: Documentos

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: News
pt: Notícias

en: Subtitle
pt: Subtítulo

en: Classes
pt: Aulas

en: Publications
pt: Publicações

en: Finish
pt: Finalizar

en: Error message
pt: Mensagem de erro

en: Landing page
pt: Página de entrada

en: Inherit
pt: Herdar

en: Warning message
pt: Mensagem de aviso

en: First sidebar
pt: Primeira barra lateral

en: Path to custom icon
pt: Caminho para o ícone de atalho personalizado

en: Main menu
pt: Menu principal

en: Example content
pt: Conteúdo exemplo

en: Compact
pt: Compacto

en: @drupal installation complete
pt: A instalação do @drupal está terminada

en: Upload icon image
pt: Carregar ícone

en: Styles
pt: Estilos

en: Page top
pt: Topo da página

en: Page bottom
pt: Rodapé da página

en: User menu
pt: Menu de utilizador

en: Congratulations, you installed @drupal!
pt: Parabéns, instalou o @drupal!

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
pt: Reveja as mensagens acima antes de visitar <a href="@url">o seu novo site</a>.

en: Status message
pt: Mensagem de estado

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
pt: O <em>Utilizador</em> menu contém ligações relacionados com a conta do utilizador, bem como a ligação 'Sair'.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
pt: O menu <em>Principal</em> é usado em muitos sites para mostrar as secções principais do site, frequentemente numa barra de navegação superior.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
pt: Insira uma lista de palavras, separadas por vírgulas, para descrever o seu contéudo.

en: Event Date
pt: Data do Evento

en: Machine Name
pt: Nome de máquina

en: Initializing
pt: Inicializando

en: Editing
pt: Edição

en: Highlighted
pt: Destacado
