aGov (7.x-3.0-alpha1) - en to id translation catalogue (56 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Content
id: Konten

en: Cost
id: Biaya

en: Tags
id: Tag

en: Date
id: Tanggal

en: Image
id: Gambar

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Bantuan

en: Icon
id: Ikon

en: Time
id: Waktu

en: Event
id: Acara

en: Text
id: Teks

en: Statistics
id: Statistik

en: User
id: Pengguna

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Error
id: Kesalahan

en: Contact
id: Kontak

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Location
id: Lokasi

en: Disclaimer
id: Penyangkalan

en: Events
id: Acara

en: here
id: di sini

en: Add new comment
id: Tambah komentar baru

en: Reference
id: Referensi

en: Permissions
id: Izin

en: Promotions
id: Promosi

en: Promotion
id: Promosi

en: Theme settings
id: Pengaturan tema

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Privacy
id: Privasi

en: News
id: Berita

en: Subtitle
id: Subjudul

en: Enter your keywords
id: Masukkan kata kunci anda

en: Finish
id: Selesai

en: First sidebar
id: Sidebar pertama

en: Path to custom icon
id: Lokasi ke ikon buatan sendiri

en: Main menu
id: Menu utama

en: Example content
id: Contoh konten

en: Compact
id: Tersusun rapat

en: @drupal installation complete
id: Instalasi @drupal sudah selesai

en: Upload icon image
id: Unggah gambar ikon

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: User menu
id: Menu pengguna

en: Congratulations, you installed @drupal!
id: Selamat, Anda berhasil memasang @drupal!

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
id: Periksa kembali pesan di atas sebelum mengunjungi situs <a href="@url">Situs baru Anda </ a>.

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
id: Menu <em>Pengguna</em> berisi tautan yang terkait pada akun pengguna, seperti tautan 'Keluar'.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
id: Menu <em>Utama</em> digunakan pada banyaksitus untuk menunjukan bagian yang utama dari sebuah situs, seringkali diletakan paling atas navigasi.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
id: Masukkan daftar kata dengan dipisahkan koma untuk menggambarkan konten Anda.

en: Editing
id: Pengeditan

en: Provides default xmlsitemap configuration.
id: Sediakan konfigurasi standar petasitusXML.

en: Sitemap and Feeds
id: Peta situs dan Feeds

en: !agov is a free open source Drupal 7 distribution developed specifically for Australian government organisations.
id: !agov adalah sebuah distribusi Drupal 7 kode terbuka gratis yang dibangun secara spesifik untuk organisasi pemerintah Australia.
