aGov (7.x-3.7) - en to fr translation catalogue (64 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Content
fr: Contenu

en: Cost
fr: Coût

en: Tags
fr: Étiquettes

en: File
fr: Fichier

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Help
fr: Aide

en: Icon
fr: Icône

en: Time
fr: Heure

en: Event
fr: Évènement

en: Text
fr: Texte

en: Statistics
fr: Statistiques

en: User
fr: Utilisateur

en: Continue
fr: Continuer

en: Error
fr: Erreur

en: Node
fr: Nœud

en: Menu Block
fr: Bloc de menu

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Location
fr: Emplacement

en: Disclaimer
fr: Avertissement

en: download
fr: télécharger

en: Events
fr: Évènements

en: here
fr: ici

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Additional options
fr: Options additionnelles

en: Search Results
fr: Résultats de recherche

en: Reference
fr: Référence

en: Permissions
fr: Droits

en: Theme settings
fr: Paramètres du thème

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Privacy
fr: Confidentialité

en: News
fr: Nouvelles

en: Subtitle
fr: Sous-titre

en: Enter your keywords
fr: Saisissez vos mots-clés

en: Finish
fr: Finir

en: RSS feeds
fr: Flux RSS

en: First sidebar
fr: Première barre latérale

en: Second sidebar
fr: Seconde barre latérale

en: Path to custom icon
fr: Chemin vers l'icône personnalisée

en: Main menu
fr: Menu principal

en: Example content
fr: Exemple de contenu

en: @drupal installation complete
fr: Installation de @drupal terminée

en: Upload icon image
fr: Transférer l'icône

en: Link to
fr: Lien vers

en: Page top
fr: Haut de page

en: Page bottom
fr: Bas de page

en: Highlight
fr: Surligner

en: Navigation bar
fr: Barre de navigation

en: User menu
fr: Menu utilisateur

en: Congratulations, you installed @drupal!
fr: Félicitations, vous avez installé @drupal !

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
fr: Merci de lire les messages suivants avant de visiter <a href="@url">votre nouveau site</a>.

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
fr: Le menu <em>Utilisateur</em> contient les liens du compte utilisateur, comme le lien "Déconnexion"

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
fr: Le <em>menu Principal</em> est fréquemment utilisé pour afficher les sections importantes du site, souvent dans la barre de navigation de haut de page.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
fr: Saisissez une liste de mots séparés par des virgules pour décrire votre contenu.

en: Event Date
fr: Date de l'évènement

en: Editing
fr: En cours de modification

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: By !username on !datetime
fr: Par !username le !datetime

en: About Us
fr: À propos de nous

en: Path is invalid
fr: Le chemin n'est pas valide.
