Apache Solr Search (7.x-1.0-beta6) - en to tr translation catalogue (53 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: Reset to defaults
tr: Öntanımlı ayarlara geri dön

en: delete
tr: sil

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: Cancel
tr: İptal

en: Description
tr: Açıklama

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Administration
tr: Yönetim

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Search
tr: Ara

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Delete configuration
tr: Yapılandırmayı sil

en: The configuration options have been saved.
tr: Yapılandırma seçenekleri kaydedildi.

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Default
tr: Varsayılan

en: The configuration options have been reset to their default values.
tr: Yapılandırma seçenekleri öntanımlı değerlerine getirildi.

en: Path
tr: Yol

en: Sticky at top of lists
tr: Listelerin üzerinde kalıcı

en: Field name
tr: Alan adı

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Ignore
tr: Yoksay

en: Filters
tr: Süzgeçler

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Search fields
tr: Alanlarda Ara

en: Block name
tr: Blok adı

en: Path alias
tr: Takma ad

en: Enabled filters
tr: Etkin filtreler

en: The primary identifier for a node.
tr: Düğümler için birincil belirteç.

en: Read only
tr: Sadece okunur

en: 1 comment | @count comments
tr[0]: 1 yorum
tr[1]: @count yorum

en: Configuration file
tr: Yapılandırma dosyası

en: Search index
tr: Dizinde ara

en: Number of items to index per cron run
tr: Her dönemsel görevde dizinlenecek maddelerin sayısı

en: The maximum number of items indexed in each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce the number of items to prevent timeouts and memory errors while indexing.
tr: Her bir <a href="@cron">dönemsel bakım görevi</a>gönderi için dizinlenmiş azami görev öğeleri. Dizinlerken, zaman aşımı ve bellek hatalarını önlemek için öğeleri azaltın.

en: Author name
tr: Yazar adı

en: Did you mean
tr: Bunu mu demek istediniz

en: Boolean indicating whether the node is published (visible to non-administrators).
tr: Düğümün yayında olup olmadığı (yönetici olmayanlar görebilir)

en: Search and metadata
tr: Arama ve metadata

en: There is currently no content classified with this term.
tr: Şu anda bu terim ile sınıflandırılmış bir içerik yok.

en: Configuration files
tr: Yapılandırma dosyaları

en: Search Toolkit
tr: Arama Araç Takımı

en: Filter by field of type @type.
tr: @type türünden alanlara göre süz.
